O Λεμπρόν πήρε το όπλο του και υπέταξε Γιάννη και Μπακς

Αχίλλειος Έξαρχος07 Μαρτίου 2020

Ακόμη μια εντυπωσιακή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ωστόσο, αυτή τη φορά δεν στάθηκε αρκετή για τους Μιλγουόκι Μπακς προκειμένου να αποδράσουν με τη νίκη από το «Staples Center» κόντρα στους Λος Άντζελες Λέικερς.

Ο «Greek Freak» ήταν και πάλι το πρώτο βιολί για τα «ελάφια», ωστόσο, οι Λέικερς βρήκαν περισσότερες λύσεις στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα και έφτασαν στη νίκη με 113-103 σε αγώνα που ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα για το NBA.

Ο Γιάννης εντυπωσίασε με την απόδοσή του έχοντας 32 πόντους, 12 ριμπάουν, έξι ασίστ και ένα κλέψιμο σε 36 λεπτά συμμετοχής. Ήταν, όμως, απελπιστικά μόνος χωρίς ουσιαστική βοήθεια με εξαιρέσεις κάποια μικρά ξεσπάσματα.

Στον αντίποδα, εξαιρετικός για τους Λος Άντζελες Λέικερς ήταν ο Λεμπρόν Τζέιμς, ο οποίος πέτυχε 37 πόντους με τον Άντονι Ντέιβις να ακολουθεί κατά πόδας με 30 πόντους.

Οι Μιλγουόκι Μπακς είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του α’ μέρους, έχοντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, με τη διαφορά σε δύο περιπτώσεις να αγγίζει το +9 (27-36, 29-38). Στο φινάλε της δεύτερης περιόδου οι Λέικερς με ένα μικρό σερί πέρασαν μπροστά με 43-42 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (48-48).

Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καταστροφική για τους Μπακς. Οι Λέικερς έτρεξαν σερί 18-0 μετατρέποντας το 50-55 σε 68-55 και έκτοτε, επί της ουσίας, δεν απειλήθηκαν ποτέ παίρνοντας τη νίκη στο φινάλε με 113-103.

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 30 (9 ριμπάουντ), Τζέιμς 37 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ΜακΓκί 5 (11 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 2, Γκριν 6 (2), Μόρις 5 (1), Κούζμα 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χάουαρντ, Ρόντο 5, Κάλντγουελ-Πόουπ 4, Καρούσο 8 (1).

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 32 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίντλετον 12 (5/19 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλέντσο 11, Μάθιους 3 (1/6 τρίποντα), Γουίλιαμς 5 (1), Ρ. Λοπεζ, Κόρβερ 3 (1), Κόνατον 7 (8 ριμπάουντ), Ντι Βιντσέντζο 17 (3).