Ο Γιόκιτς φρέναρε τους Τζαζ, «μπλόκο» για τους Νετς

Metrosport Team01 Φεβρουαρίου 2021

Ο Νίκολα Γιόκιτς χτίζει βήμα-βήμα το όνομα του και δεν είναι λίγοι εκείνοι που τον θεωρούν ως τον κορυφαίο σέντερ του ΝΒΑ. Ο Σέρβος τους επιβεβαίωσε με μία μυθική εμφάνιση μέσα από την οποία οδήγησε τους Νάγκετς στη νίκη επί των Τζαζ με 128-117.

Ο Γιόκιτς είχε 47 πόντους που αποτελούν ισοφάριση του ρεκόρ καριέρας του, 12 ριμπάουντ και πέντε ασίστ. 33 από αυτούς τους 47 πόντους του σημείωσε στο ημίχρονο, στη μεγαλύτερη επίδοση από παίκτη των Νάγκες από τις 5 Δεκεμβρίου 2007 όταν ο Άλεν Άιβερσον είχε επίσης 33 κόντρα στους Λέικερς.

Ο Σέρβος έφτασε στο 20ό του double-double στη σεζόν, στο δεύτερο μεγαλύτερο σεζόν στην αρχή μιας σεζόν πίσω μόνο από τα 34 του Μπιλ Ουόλτον της σεζόν 1976-77.

Για τους Τζαζ που είδαν το σερί τους να σταματάει στο Ντένβερ, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς είχε 29 πόντους.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας...

Τρομερή μάχη έγινε στη Ουάσινγκτον όπου οι Ουίζαρντς που μετρούσαν τρεις νίκες σε 15 ματς, νίκησαν τους Νετς με 149-146. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ ήταν ασταμάτητος με 41 πόντους, 16/28 σουτ, 10 ριμπάουντ και οχτώ ασίστ ενώ εντυπωσιακός ήταν και ο Μπράντλεϊ Μπιλ με 37 πόντους και 13/23 σουτ. Είναι το πρώτο ζευγάρι συμπαικτών για τους Ουίζαρντς με 37+ πόντους στο ίδιο παιχνίδι από το 1974 όταν και αυτοί μετακόμισαν στη Ουάσινγκτον.

Για τους Νετς που αγωνίστηκαν χωρίς τον Χάρντεν, 37 είχε ο Κέβιν Ντουράντ, 30 ο Τζόε Χάρις και 26 ο Κάιρι Ίρβινγκ.

Ο Καουάι Λέοναρντ είχε 28 πόντους στη νίκη των Κλίπερς μέσα στη Νέα Υόρκη με 129-115. Ο Τζούλιους Ραντλ είχε 27 πόντους, 12 ριμπάουντ και πέντε ασίστ για τους Νικς.

Με τον Τούρκο Κορκμάζ να σημειώνει καθοριστικά καλάθια και με κορυφαίο τον Μπεν Σίμονς με 21 πόντους, έξι ριμπάουντ και επτά ασίστ, οι Σίξερς πέρασαν από την Ιντιανάπολις με 119-110, χάρη σε ένα επιμέρους 37-15 στην τέταρτη περίοδο.

Ο Πασκάλ Σιακάμ με 30 πόντους και 10 ριμπάουντ ηγήθηκε των Ράπτορς στο 115-102 επί των Μάτζικ.

Τέλος οι Τίμπεργουλφς με 23 του Άντονι Έντουαρντς νίκησαν τους Καβαλίερς με 109-104 και επισκίασαν την εμφάνιση του Αντρέ Ντράμοντ που είχε 25 πόντους και 22 ριμπάουντ.