Καλή εικόνα παρά την ήττα (1-0 από τη Σάλκε) για τον Άρη

Metrosport Team28 Αυγούστου 2020

Αποστολή στην Αυστρία: Γιώργος Στράντζαλης

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Άρης στο φιλικό παιχνίδι με τη Σάλκε που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο. Το παιχνίδι κρίθηκε από το γκολ του Κουτούκου στο 47ο λεπτό.

Ο Άρης ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο όταν και είχε τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης, χάνοντας μάλιστα 2-3 ευκαιρίες για το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα. Κουράστηκε όμως στο δεύτερο ημίχρονο και οι αλλαγές του Μίκαελ Ένινγκ δεν άλλαξαν ιδιαίτερα την κατάσταση.

Σε γενικές γραμμές έδειξα καλά στοιχεία αλλά και αδυναμίες. Κάποιοι από τους νέους παίκτες έγινε σαφές ότι θα χρειαστούν επιπλέον χρόνο για να φτάσουν στο επιθυμητό σημείο ετοιμότητας.

Δείτε το live του metrosport.gr...

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων

Σάλκε: Φάρμαν, Μέντιλ, Κάμπακ, Νάστασιτς, Σέρνταρ, Μπεντάλερ, Πέρσαν, Σούμπερ, Ρούντι, Ματόντο, Άμλερς.

Άρης: Κουέστα, Ντάτκοβιτς, Ροζ, Σάκιτς, Μπαγκαλιάνης, Γκάνεα, Γκάμα, Λούκας Σάσα, Φετφατζίδης, Τζέγκο, Μαντσίνι.

Στον πάγκο βρίσκονται: Έμαν, Δεληζήσης, Μαρτίνεζ, Μπερτόλιο, Ματίγια, Λόπεθ, Μαρμαρίδης, Σενγκερίδης.

Η Σάλκε υποδέχτηκε τον Άρη με τον ήχο των «κιτρινόμαυρων» στα μεγάφωνα του γηπέδου!

Χωρίς φάσεις τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

14' Σουτ του Σέρνταρ, μπλόκαρε ο Κουέστα.

15' Ο Άρης στην αντεπίθεση, ο Μαντσίνι μπήκε στην περιοχή, επέλεξε να πλασάρει αντί να «σπάσει» την μπάλα στον Ροζ που προωθήθηκε, αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Σάλκε.

25' Σουτ του Σορέν βρήκε σε ετοιμότητα τον Κουέστα.

28' Ο Γιάννης Φετφατζίδης με μία ντρίμπλα μπήκε στην περιοχή, τον πάτησε ο Μερτζάν και τον ανέτρεψε αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε την άσπρη βούλα παρότι θα έπρεπε.

Ο Άρης στέκεται εξαιρετικά στο πρώτο ημίωρο. Δεν δέχεται ιδιαίτερη πίεση από τη Σάλκε και όταν βρήκε την ευκαιρία, βγήκε μπροστά.

34' Καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Γκάνεα εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

35' Κίτρινη κάρτα για τον Ουτ της Σάλκε.

45' Ο Άρης «άγγιξε» το γκολ αλλά η κεφαλιά του Ροζ δεν νίκησε τον Φάρμαν!

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Σάλκε - Άρης 0-0.

Δείτε εικόνες από το πρώτο 45λεπτο...

Έναρξη 2ου ημιχρόνου...

Χωρίς αλλαγές ο Άρης. Κουτούκου, Ματόντο και Χαρίτ πέρασαν στις θέσεις των Σκρζιμπσκι, Μποζντογκάν και Μπενταλέμπ για την ομάδα της Σάλκε.

47' Η Σάλκε άνοιξε το σκορ. Στην πρώτη επαφή του με την μπάλα ο Κουτούκου και μετά από ατομικό ενέργεια, βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα κι έκανε το 1-0.

54΄Ο Φετφατζίδης μπήκε στην περιοχή έπειτα από πάσα του Μαντσίνι, πλάσαρε με το αριστερό όμως ο Φάρμαν κράτησε ανέπαφη την εστία του!

57' Μεγάλη απόκρουση του Κουέστα σε κεφαλιά του Νάστασιτς.

60' Νέα καλή στιγμή για τον Άρη όμως η κεφαλιά του Μαντσίνι βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα των Γερμανών.

Αλλαγές από τον Ένινγκ. Λόπεθ, Μαρμαρίδης και Σενγκέρκης στις θέσεις των Μαντσίνι, Ρόουζ και Γκάνεα.

Άρχισε το ψιλόβροχο στο Ίνσμπρουκ...

Οι αλλαγές συνεχίζονται. Ο Μπερτόλιο αντί του Σάκιτς για τον Άρη, ο Τιαό στη θέση του Νάστασιτς για τη Σάλκε.

72' Ο Μπρούνο Γκάμα επιχείρησε σουτ από μακριά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

75' Νέο σουτ του Πορτογάου που επίσης δεν έφερε αποτέλεσμα για τον Άρη.

Κουράστηκε ο Γιάννης Φετφατζίδης και αποχώρησε για να πάρει τη θέση του ο Μαρτίνεθ. Αλλαγή και ο Μπαγκαλιάνης τον οποίο αντικατέστησε ο Δεληζήσης που συνθέτει το κεντρικό αμυντικό δίδυμο με τον Ντάτκοβιτς.

Τελικό αποτέλεσμα: Σάλκε - Άρης 1-0.