Ο Απόλλωνας Πόντου συνεχίζει στους «16» του Κυπέλλου, νικώντας 3-1 τον Πανελευσινιακό

Κωστής Παναγιώτου20 Οκτωβρίου 2022

Ο Απόλλωνας Πόντου συνεχίζει την καλή του πορεία στο φετινό Κύπελλο Ελλάδας, επικρατώντας με 3-1, στην εκτός έδρας αναμέτρηση, επί του Πανελευσινιακού, για την 5η φάση του θεσμού, παίρνοντας την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Μετά από δύο προκρίσεις στη διαδικασία των πέναλτι, με Διαγόρα Ρόδου και Αναγέννηση Καρδίτσας, ο Απόλλωνας Πόντου δεν χρειάστηκε αυτή τη φορά να φτάσει στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι και πήρε μια ακόμα πρόκριση στη φετινή διοργάνωση.

Στο 18ο λεπτό Καλογέρης άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα και 16 λεπτά αργότερα ο Μίσκου (34') ισοφάρισε για τον Πανελευσινιακό. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Μπελεβώνη στο 55ο λεπτό και τον Αραβίδη στο 71ο λεπτό, διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας για το Κύπελλο η Κηφισιά έκανε τη μεγάλη έκπληξη και πέταξε εκτός συνέχειας τον ΟΦΗ, ο Απόλλωνας Παραλιμνίου επικράτησε 4-0 στην έδρα του Ιωνικού Ιωνίας, με σκόρερ τους Γκέκα (2', 13'), Ελέζι (57'), και Καρυοφύλλη (93'), και ο Άγιος Νικόλαος νίκησε με 2-0, εντός έδρας, τον Αλμυρό Γαζίου, με σκόρερ τον Μελισσόπουλος (27') και τον Τσανάι (86').