Ο Αντετοκούνμπο «δάμασε» τον Ντόνσιτς, θρίλερ το Σίξερς-Λέικερς

Metrosport Team10 Δεκεμβρίου 2022

Πλούσιο ήταν το πρόγραμμα της ημέρας στο ΝΒΑ, όπως κάθε Σάββατο, με συνολικά 10 αγώνες που προσέφεραν σκληρές κόντρες και ωραίες στιγμές. Οι Μπακς πήραν το ντέρμπι με τους Μάβερικς στη μάχη των δύο Ευρωπαίων σούπερ σταρ, Γιάννη Αντετοκούνμπο και Λούκα Ντόνσιτς ενώ από την υπόλοιπη δράση ξεχώρισε η νίκη των Σίξερς επί των Λέικερς στην παράταση και η… σύρραξη που σημειώθηκε στη Νέα Ορλεάνη μετά από ένα κάρφωμα του Ουίλιαμσον στο ματς των Πέλικανς με τους Σανς.

Στο Ντάλας οι Μπακς με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο (21-33), επέστρεψαν από το -12 και νίκησαν τους Μάβερικς με 106-105 έχοντας κορυφαίο βέβαια τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που τελείωσε το παιχνίδι με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ αλλά με τον Μπρουκ Λόπεζ να σημειώνει το νικητήριο σουτ. Για τους Μάβερικς ο Λούκα Ντόνσιτς είχε 33 πόντους, 11 ασίστ και έξι ριμπάουντ.

Οι Λέικερς έκαναν συγκινητική προσπάθεια, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση στην τέταρτη περίοδο, έστειλαν το ματς στην παράταση αλλά μέχρι εκεί. Οι Σίξερς τους νίκησαν στη Φιλαδέλφεια με 133-122 παίρνοντας 38 πόντους και 12 ριμπάουντ από τον Τζόελ Εμπίντ. Για τους Λέικερς ο Άντονι Ντέιβις είχε 31 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ένα κάρφωμα «ανεμόμυλος» που θεωρήθηκε ότι ήταν προκλητικό από τον Ζάιον Ουίλιαμσον αποτέλεσε αιτία σύρραξης στη Νέα Ορλεάνη. Οι Πέλικανς πάντως νίκησαν τους Σανς με 128-117 με τον νεαρό σταρ να έχει 35 πόντους και επτά ριμπάουντ.

Ο Τζάρεν Τζάκσον πρωταγωνίστησε στη νίκη των Γκρίζλις επί των Πίστονς με 113-103, έχοντας 20 πόντους και τέσσερις τάπες. Πολύ καλός από την άλλη πλευρά ήταν ο Μάρβιν Μπάγκλεϊ που είχε 14 πόντους, εννιά ριμπάουντ και τέσσερα κοψίματα.

Οι Κινγκς υποχρέωσαν τους Καβαλίερς στη μόλις δεύτερη εντός έδρας ήττα τους σε 13 ματς με 106-95, χάρη στο 27-15 που έκαναν στην τέταρτη περίοδο με τον Ντομάντας Σαμπόνις να κάνει θραύση με 18 πόντους, 18 ριμπάουντ και έξι ασίστ.

Οι Νετς πιστοποίησαν την ανοδική πορεία τους και επιβλήθηκαν των Χοκς με 120-116 με 34 πόντους του Κέβιν Ντουράντ και 33 του Καϊρί Ίρβινγκ. Για τα «γεράκια» ο Τράε Γιανγκ είχε 33 πόντους, εννιά ασίστ και τρία κλεψίματα.

Ο Μπάντι Χιλντ «έγραψε» 28 πόντους στη νίκη των Πέισερς επί των Ουίζαρντς με 121-111 ενώ από την άλλη πλευρά ο Πορζίνγκις είχε 29 πόντους και εννιά ριμπάουντ.

Οι Μάτζικ λύγισαν τους Ράπτορς με 113-109 με 34 πόντους του Φρανζ Βάγκνερ και παρά τους 36 του Πασκάλ Σιακάμ που είχε ακόμη εννιά ριμπάουντ και επτά ασίστ για τους φιλοξενούμενους.

Τέλος οι Νικς επιβλήθηκαν των Χόρνετς με 121-102 με 33 πόντους και επτά ριμπάουντ του Τζούλιους Ραντλ.

Οι Τίμπεργουλφς άλωσαν τη Γιούτα με τον Ντάντζελο Ράσελ να σταματάει στους 30 για το τελικό 118-108.