Ο Άκπομ έσωσε τον Άγιαξ από το γκολ του Λάμπρου

Metrosport Team25 Απριλίου 2024

Ο Τσούμπα Άκπομπ και ο Λάζαρος Λάμπρου ήταν από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης του Άγιαξ με την Εξέλσιορ, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να δίνει αρχικά το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ο πρώην φορ του ΠΑΟΚ έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στον Αιάντα στο φινάλε του αγώνα.

Ο Άγιαξ στο 27ο λεπτό πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ρενς, αλλά έντεκα λεπτά αργότερα (38') οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Μπας από την άσπρη βούλα, ενώ αποβλήθηκε Μπέρχβαϊν, αφήνοντας τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους ο Λάζαρος Λάμπρου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας το 1-2.

Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου ο Τσούμπα Άκπομπ έσωσε τον Αίαντα από μια ακόμη ήττα, με τον πρώην επιθετικό του ΠΑΟΚ να σκοράρει στο 89' και να δίνει στον Άγιαξ το βαθμό της ισοπαλίας (2-2).