ΝΒΑ: Οι Μπακς σκόρπισαν τον τρόμο για ένα ημίχρονο με... +41

Metrosport Team23 Νοεμβρίου 2021

Υπόθεση ενός ημιχρόνου ήταν ο αγώνας των Μπακς με τους Μάτζικ, ενός από τους 10 που έγιναν σήμερα τα ξημερώματα για το ΝΒΑ. Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν με 77-36 και αυτό το +41 συνιστά τη μεγαλύτερη διαφορά ημιχρόνου στην ιστορία τους. Το τελικό 123-92 ήρθε με συνοπτικές διαδικασίες.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε μόλις 23 λεπτά στο παρκέ και είχε 12 πόντους, εννιά ασίστ και οχτώ ριμπάουντ, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε έναν πόντο και τέσσερα ριμπάουντ ενώ ο Γιώργος Καλαϊτζάκης που επέστρεψε στο ρόστερ των Μπακς είχε πέντε πόντους και τέσσερις ασίστ.

Τρένο θυμίζουν οι Σανς που έφτασαν τις 13 διαδοχικές νίκες αφού επικράτησαν των Σπερς στο Σαν Αντόνιο με 115-111. Ο Ντεάντρε Άιτον είχε 21 πόντους και 14 ριμπάουντ για τους Σανς ενώ ο Ντεζούντε Μάρεϊ είχε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ για τους Σπερς.

Μία μάλλον απρόσμενη ήττα υπέστησαν οι Τζαζ από τους Γκρίζλις και μάλιστα μέσα στη Γιούτα με 118-119. Ο Ντέσμοντ Μπάνε είχε 28 πόντους για τους νικητές ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ είχε 23 πόντους, 13 ριμπάουντ και πέντε τάπες για τους γηπεδούχους.

Οι Νετς ζορίστηκαν αλλά νίκησαν τους Καβαλίερς στο Κλίβελαντ με 117-112. Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 27 πόντους, έξι ριμπάουντ και εννιά ασίστ.

Ο ΛαΜέλο Μπολ είχε κέφια με 28 πόντους, 13 ριμπάουντ και επτά ασίστ στη νίκη των Χόρνετς επί των Ουίζαρντς εκτός έδρας με 109-103.

Ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 30 πόντους στην άνετη νίκη των Σέλτικς επί των Ρόκετς με 108-90.

Οι Πέισερς διέλυσαν τους Μπουλς με 109-77 μέσα στο Σικάγο, με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ του Ντομάντας Σαμπόνις.

Ο Τράι Γιανγκ σταμάτησε στους 30 στη νίκη των Χοκς επί των Θάντερ με 113-101.

Εύκολο βράδυ πέρασαν οι Τίμπεργουλφς που επιβλήθηκαν των αδύναμων Πέλικανς με 110-96. Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε 28 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τέλος οι Σίξερς με Αντρέ Ντράμοντ να σκεπάζει τα καλάθια με 23 ριμπάουντ, νίκησαν τους Κινγκς στο Σακραμέντο με 102-94.