ΝΒΑ: Ο Αντετοκούνμπο έσπασε την «κατάρα»– Ιστορική 60άρα του Τάουνς

Metrosport Team15 Μαρτίου 2022

Με εννιά παιχνίδια συνεχίστηκε η δράση στο ΝΒΑ και τους Μπακς να επιστρέφουν στις νίκες μετά την ήττα τους από τους Ουόριορς. Οι πρωταθλητές πέρασαν μάλιστα από την έδρα των δυνατών Τζαζ για πρώτη φορά μετά από 21 χρόνια με κορυφαίο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Τη νίκη της ημέρας σημείωσαν οι Νάγκετς μέσα στη Φιλαδέλφεια.

Πιο συγκεκριμένα…

Οι Μπακς κυριάρχησαν στην τέταρτη περίοδο (18-28) και έφτασαν στη νίκη επί των Τζαζ με 117-111, με τον «Greek Freak» να κάνει θραύση με 30 πόντους, 15 ριμπάουντ και ασίστ. Ο Μάικ Κόνλεϊ είχε 29 πόντους και επτά ασίστ για τους Τζαζ.

Χορταστικό παιχνίδι έγινε στο Σαν Αντόνιο όπου οι Τίμπεργουλφς επιβλήθηκαν των Σπερς με 149-139, με τον Καρλ Άντονι Τάουνς να γράφει ιστορία σημειώνοντας 60 πόντους. Έγινε ο πρώτος παίκτης των «Λύκων» με 60άρα αλλά και ο πρώτος σέντερ μετά τις 6 Μαρτίου 2000 όταν το έκανε ο Σακίλ Ο’ Νιλ.

Ο Τάουνς είχε 15/16 βολές, 12/20 δίποντα, 7/11 τρίποντα και 17 ριμπάουντ!

Η κόντρα των δύο κορυφαίων σέντερ του ΝΒΑ ανέδειξε νικητή τον Νίκολα Γιόκιτς. Ο Σέρβος είχε 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και οχτώ ασίστ στη νίκη των Νάγκετς μέσα στη Φιλαδέλφεια με 114-110. Για τους Σίξερς το αντίπαλο δέος του περσινού MVP, ο Τζόελ Εμπίντ είχε 34 πόντους, εννιά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Ο Στεφ Κάρι έβγαζε… φωτιές, είχε 47 πόντους, 8/8 βολές, 9/11 δίποντα, 7/14 τρίποντα, έξι ριμπάουντ καιθ έξι ασίστ, οδηγώντας τους Ουόριορς στο 126-112 επί των Ουίζαρντς.

Μία ακόμη ήττα για τους Λέικερς αυτή τη φορά από τους Ράπτορς μέσα στο Λος Άντζελες με 103-114, παρά τους 30 του Λεμπρόν Τζέιμς. Για τους νικητές ο Πασκάλ Σιακάμ είχε 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και πέντε ασίστ. H πρώτη περίοδος τα… είπε όλα με σκορ 33-12 για τους νικητές.

Σε μία απρόσμενη ήττα στο Σακραμέντο υποχρεώθηκαν οι Μπουλς. Έχασαν με 112-103 από τους Κινγκς που είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Ντεαρον Φοξ που είχε 34 πόντους, έξι ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Ο Τέρι Ροζίερ είχε κέφια και με 30 πόντους οδήγησε τους Χόρνετς στο άνετο διπλό επί των Θάντερ με 134-116.

Σε προσωπική παράσταση του Τρέι Γιανγκ εξελίχθηκε η νίκη των Χοκς επί των Μπλέιζερς με 122-113. Ο ολ σταρ γκαρντ είχε 46 πόντους και 12 ασίστ.

Τέλος οι Καβαλίερς λύγισαν τους Κλίπερς στην παράταση με 120-111, παίρνοντας 30 πόντους από τον Εβάν Μόμπλεϊ.