ΝΒΑ: Μπακς με τάσεις αυτοχειρίας και σε πρόωρη κρίση

Metrosport Team06 Νοεμβρίου 2021

Είναι νωρίς, μιλάμε για την κανονική περίοδο αλλά σε κάθε περίπτωση η σεζόν μετά την κατάκτηση του τίτλου του ΝΒΑ δεν άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τους Μπακς. Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο προηγήθηκε με 21 αλλά έχασε μέσα στο Μιλγουόκι από τους Νικς με 98-113!

Ο Έλληνας σούπερ σταρ είχε 25 πόντους αλλά δεν απέτρεψε την 5η ήττα σε εννιά ματς για τα «ελάφια» ενώ για τους Νικς που ανέβηκαν στο 6-3, ο Τζούλιους Ραντλ είχε 32 πόντους, 12 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας…

Ασταμάτητοι είναι οι Ουόριορς που διέλυσαν τους Πέλικανς με 126-85 και έκαναν το 7-1, με 26 πόντους του Τζόρνταν Πόουλ.

Στο Πόρτλαντ οι Μπλέιζερς βύθισαν ακόμη περισσότερο τους Πέισερς (3-7), νικώντας τους με 110-106 έχοντας κορυφαίο τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 27 πόντους, πέντε ριμπάουντ και έξι ασίστ.

Η άμυνα έκανε τη δουλειά για τους Κλίπερς στη Μινεσότα. Νίκησαν τους Τίμπεργουλφς με 104-84 παρότι είχαν βρεθεί στο -20. Τα κατάφεραν με καλύτερο τον Πολ Τζορτζ που είχε 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και έξι ασίστ.

Παρότι ξέμειναν από ενέργεια στην τελευταία περίοδο, οι Νετς βρήκαν τον τρόπο να νικήσουν τους Πίστονς και να τους υποχρεώσουν στην 8η ήττα τους σε 9 ματς. Επικράτησαν με 96-90, παίρνοντας 29 πόντους, 10 ριμπάουντ και πέντε ασίστ από τον Κέβιν Ντουράντ.

Ο Ντεζούντε Μάρεϊ τα έκανε όλα στη νίκη των Σπερς στο Ορλάντο με 102-89, έχοντας 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Εύκολο βράδυ πέρασαν οι Ουίζαρντς που νίκησαν με 115-87 τους Γκρίζλις με 18 πόντους και οχτώ ριμπάουντ του Μοντρέζι Χάρελ.

Στον πόντο κρίθηκε το ματς του Τορόντο όπου οι Καβαλίερς επιβλήθηκαν των Ράπτορς με 102-101, με 21 πόντους του Ντάριους Γκάρλαντ που μοίρασε και οχτώ ασίστ.

Με τρομερή επιθετικά εμφάνιση οι Κινγκς νίκησαν τους Χόρνετς με 140-110, παίρνοντας 23 πόντους και 20 ριμπάουντ από τον Ρισόν Χολμς. Για τους Χόρνετς ο ΛαΜέλο Μπολ είχε 24 πόντους και 13 ασίστ.