ΝΒΑ: «Μίλησαν» οι έδρες στην πρεμιέρα των play off

Metrosport Team21 Απριλίου 2024

4/4 έκαναν οι γηπεδούχοι στα πρώτα παιχνίδια των play off του ΝΒΑ, αργά χθες (20/4) το βράδυ και σήμερα τα ξημερώματα (21/4), κάνοντας παράλληλα και το πρώτο βήμα για τα ημιτελικά των δύο περιφερειών.

Οι πρωταθλητές Νάγκετς υπερασπίστηκαν λοιπόν την έδρα τους απέναντι στους Λέικερς τους οποίους νίκησαν με 114-103 και με τον Νίκολα Γιόκιτς να τους δείχνει τον δρόμο με 32 πόντους, 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Για τους Λέικερς ο Άντονι Ντέιβις είχε 32 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 μπλοκ.

Παρότι δεν μπήκαν καλά και στα δύο ημίχρονα, οι Νικς κυριάρχησαν στη δεύτερη (33-12) και στην τέταρτη περίοδο (32-22) για να φτάσουν στη νίκη επί των Σίξερς με 111-104. Ο Τζος Χαρτ ξεχώρισε με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ο Ταϊρίς Μάξεϊ είχε 33 πόντους.

Νωρίτερα, η αντίσταση των Σανς κράτησε μόνο για μία περίοδο (27-28) και οι Τίμπεργουλφς έφτασαν με άνεση στο 120-95. Ο Άντονι Έντουαρντς είχε 33 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ για τους «Λύκους» ενώ οι Σανς περίμεναν σχεδόν τα πάντα από τον Κέβιν Ντουράντ που τελείωσε το παιχνίδι με 33 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των play off, οι Καβαλίερς με «όπλο» την άμυνα τους και πρωταγωνιστή τον Ντόνοβαν Μίτσελ που είχε 30 πόντους, νίκησαν τους Μάτζικ με 97-83. Για την ομάδα του Ορλάντο, ο Φρανζ Βάγκνερ είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 μπλοκ.