ΝΒΑ: Αντετοκούνμπο σε ρυθμούς πλέι οφ – 25άρα του Καλαϊτζάκη στους Λέικερς

Metrosport Team09 Απριλίου 2022

Μία εβδομάδα πριν το τέλος της κανονικής περιόδου και ενώ έχουν κριθεί τα 12 απευθείας εισιτήρια για τα play off και τα οχτώ των play in, σήμερα έγιναν 10 αγώνες στο ΝΒΑ που μόνο αδιάφοροι δεν ήταν…

Οι Μπακς βρίσκονται μεταξύ 2ης και 3ης θέσης στην Ανατολής. Νίκησαν σήμερα στο Ντιτρόιτ τους Πίστονς με 131-101, δείχνοντας από την πρώτη περίοδο τις προθέσεις τους (8-30). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πατάει… γκάζι για τα play off και σήμερα είχε 30 πόντους, 13 ριμπάουντ και οχτώ ασίστ.

Οι Μαϊάμι Χιτ ωστόσο αρνούνται να εγκαταλείψουν την κορυφή της ανατολικής περιφέρειας. Σημείωσαν σήμερα την 6η διαδοχική νίκη τους και είναι στο +2 από τους πρωταθλητές. Νίκησαν σήμερα τους Χοκς με 113-109, έχοντας κορυφαίο τον Μπαμ Αντεμπάγιο με 24 πόντους, έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Για τα «γεράκια» ο Τρέι Γιανγκ είχε 35 πόντους με οχτώ ασίστ.

Στο Ντάλας οι Μάβερικς δεν έδειξαν οίκτο στους Μπλέιζερς και τους φιλοδώρησαν με 50άρα αφού τους νίκησαν με 128-78. Ο Λούκα Ντόνσιτς είχε 39 πόντους, 11 ριμπάουντ και επτά ασίστ και οι Μαβς πάτησαν... τετράδα.

Οι Λέικερς άρχισαν ήδη να σκέφτονται τη νέα σεζόν αλλά σήμερα νίκησαν τους Θάντερ με 120-101, με 16 πόντους και επτά ριμπάουντ του Ουένιεν Γκάμπριελ. Οι Θάντερ έπαιξαν με… έξι παίκτες και έτσι ο Γιώργος Καλαϊτζάκης έμεινε 45 λεπτά στο παρκέ τελειώνοντας το ματς με 25 πόντους, 10/19 σουτ, τέσσερα ριμπάουντ, έξι ασίστ και τρία κλεψίματα!

Κάνοντας ένα εντυπωσιακό finish, οι Σανς νίκησαν τους Τζαζ στη Γιούτα με 111-105, χάρη στο επιμέρους 36-13 της τέταρτης περιόδου. Ο Κρις Πολ έμοιαζε με… 20άρη τελειώνοντας το παιχνίδι με 16 πόντους, 16 ασίστ και έξι ριμπάουντ.

Με επιμέρους 35-19 στην τέταρτη περίοδο, οι Νετς νίκησαν τους Καβαλίερς με 118-107. Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 36 πόντους, πέντε ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Ο ΛαΜέλο Μπολ έκανε παιχνιδάκι στα χέρια του τους Μπουλς. Οι Χόρνετς πέρασαν από το Σικάγο με 133-117 και ο νεαρός γκαρντ είχε 24 πόντους, εννιά ασίστ και πέντε ριμπάουντ.

Ο Πασκάλ Σιακάμ οδήγησε τους Ράπτορς στο 117-115 επί των Ρόκετς, έχοντας 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Τέλος οι Νικς πέρασαν από την Ουάσινγκτον με 114-92. Ο Όμπι Τόπιν είχε 35 πόντους για τους νικητές ενώ ο Χατσιμούρα 21 για τους ηττημένους.