ΝΒΑ: Αήττητο τέλος για τους Ουόριορς στο θρίλερ με τους Γκρίζλις

Metrosport Team29 Οκτωβρίου 2021

Μετά τις τέσσερις νίκες με τις οποίες μπήκαν στο νέο Πρωτάθλημα του ΝΒΑ, έφτασε η μέρα της πρώτης ήττας για τους Ουόριορς και μάλιστα εντός έδρας. Τους υποχρέωσαν σε αυτήν οι Γκρίζλις αφού νίκησαν με 104-101 στην παράταση, επιστρέφοντας από το -19!

Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με ανατροπές –οι Ουόριορς προηγήθηκαν με 17 στην πρώτη περίοδο- και με τον Τζα Μοράντ σε μεγάλη βραδιά με 30 πόντους, επτά ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Για τους Ουόριορς ο Στεφ Κάρι είχε 36 πόντους, επτά ριμπάουντ και οχτώ ασίστ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας…

Οι Μάβερικς επέστρεψαν από το -20 και νίκησαν τους Σπερς με 104-99. Ο Λούκα Ντόνσιτς τους οδήγησε στη νίκη με 25 πόντους, 11/19 σουτ, πέντε ασίστ αλλά και επτά λάθη ενώ ο Φίνεϊ-Σμιθ είχε 14 πόντους και οχτώ ριμπάουντ. Για τα «σπιρούνια» που είναι πια στο 1-4, ο Ντεζούντε Μάρεϊ είχε 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και οχτώ ασίστ.

Οι Τζαζ μπήκαν φουριόζοι στη νέα σεζόν και περνώντας από το Χιούστον με 122-91, έκαναν το 4/4. Ο Ρούντι Γκομπέρ έκανε τα… απαραίτητα με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ για τους «μορμόνους» που έσπρωξαν τους Ρόκετς στο 1-4.

Εντυπωσιακή εκκίνηση κάνουν στο Πρωτάθλημα οι Νικς που επικράτησαν των Μπουλς με 104-103 και είναι στο 4-1 ενώ παράλληλα υποχρέωσαν τους «ταύρους» στην πρώτη ήττα τους (4-1). Ο Τζούλιους Ραντλ είχε 13 πόντους, 16 ριμπάουντ και εννιά ασίστ για τους νικητές ενώ ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 22 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ για τους ηττημένους.

Στο 4-1 ανέβηκαν και οι Ουίζαρντς που επικράτησαν των Χοκς με 122-111. Ο Μοντρέζι Χάρελ ήταν εξαιρετικός με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Τέλος στη Φιλαδέλφεια οι Σίξερς, με 30 πόντους και 18 ριμπάουντ του Τζόελ Εμπίντ, νίκησαν τους Πίστονς με 110-102, υποχρεώνοντας τους στην τέταρτη ήττα τους σε ισάριθμα ματς.