Ντροπιαστική ήττα για τη Ρόμα του Μουρίνιο

Δημήτρης Καλαϊτζής21 Οκτωβρίου 2021

Μία Ρόμα χωρίς αρχή, μέση και τέλος, υπέστη ντροπιαστική ήττα με σκορ 6-1 (!) από την Μπόντο Γκλιμτ μέσα στη Νορβηγία, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Europa Conference League.

Η μεγαλύτερη σε εύρος ήττα της προπονητικής καριέρας του special one, είχε προηγηθεί το τάλιρο από την Μπαρτσελόνα (5-0) όταν καθόταν στον πάγκο της Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο χορός των γκολ για τους γηπεδούχους άρχισε μόλις στο όγδοο λεπτό με τον Μποθάιμ. Δώδεκα λεπτά μετά, ήταν σειρά του Μπεργκ να βρει δίχτυα και να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Οι τζιαλορόσι βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν σε 2-1 με τον Πέρεθ στο 28΄, που ήταν και σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μποθάιμ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση έκανε το 3-1 στο 52΄.

Η τρικυμία για τη Ρόμα συνεχίστηκε, με τον Σολμάκεν να σκοράρει στο 71΄ και να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-1.

Στο 78΄ ο Πελεγκρίνο έγραψε το 5-1, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μποθάιμ (χατ-τρικ), ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 6-1.