Νικητής ο Χάμιλτον στην Ίμολα και τρομερό ρεκόρ της Mercedes!

Στέφανος Αβραμίδης01 Νοεμβρίου 2020

Μπότας «ημίχρονο», Χάμιλτον «τελικό» στο Γκραν Πρι της Εμίλια Ρομάνια. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής πήρε μία ακόμη νίκη στη φετινή σεζόν της Formula 1 στην πίστα της Ίμολα.

Ο Φινλανδός είχε την pole position και έκανε καλύτερη εκκίνηση από τον παγκόσμιο πρωταθλητή ο οποίος βρέθηκε πίσω και από τον Μαξ Φερστάπεν. Όμως με εξαιρετική στρατηγική, ο Χάμιλτον έμεινε στην πίστα με τα μεσαία ελαστικά την ώρα που Μπότας, Φερστάπεν μπήκαν για αλλαγή των δικών τους ελαστικών στον 20ο γύρο. Στον 31ο γύρο είχαμε εικονικό αυτοκίνητο ασφαλείας από την εγκατάλειψη του Οκόν, κάτι που έκατσε «λουκούμι» στον Βρετανό που δεν έχασε την πρωτοπορία.

Δράμα για τον Φερστάπεν στον 51ο γύρο που εγκατέλειψε λόγω προβλήματος και ενώ βρισκόταν στη 2η θέση. Αντίστοιχα συναισθήματα και για τον Τζορτζ Ράσελ που έχασε την ευκαιρία να πάρει τον πρώτο του βαθμό όντας 10ος τη στιγμή της εγκατάλειψής του.

Το 1-2 των Χάμιλτον-Μπότας σήμανε την κατάκτηση του 7ου συνεχόμενου πρωταθλήματος κατασκευαστών από την Mercedes που κατέρριψε την επίδοση της Ferrari με 6 σερί τίτλους.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο Ντάνιελ Ρικιάρντο ενώ τη βαθμολογούμενη δεκάδα οι Κβίατ, Λεκλέρ, Πέρες, Σάινθ, Νόρις, Ράικονεν και Τζιοβινάτσι.

Επόμενος αγώνας το Γκραν Πρι Τουρκία το τριήμερο 12-15 Νοεμβρίου στην πίστα της Κωνσταντινούπολης.