Νίκη-βάλσαμο της Ρεάλ (3-1) στο «Κλάσικο»

Πέτρος Χαριζακλής24 Οκτωβρίου 2020

Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο «Καμπ Νόου» για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ισπανίας. Η «βασίλισσα» πήρε μια σπουδαία νίκη στο «Κλάσικο» με 3-1, ανέβηκε στην 3η θέση και άφησε στο -3 την Μπαρτσελόνα, η οποία βέβαια έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οι Μαδριλένοι έκαναν μια εκρηκτική εκκίνηση και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης με πανέμορφο πλασέ του Φεντερίκο Βαλβέρδε.

Το προβάδισμα τους δεν κράτησε για πολύ αφού δύο λεπτά αργότερα οι Καταλανοί ισοφάρισαν με τέρμα του Ανσού Φατί μετά από εκπληκτική ασίστ του Ζόρντι Άλμπα.

Στο 62ο λεπτό η Ρεάλ πήρε ξανά το προβάδισμα με εύστοχο πέναλτι του Ράμος, με την Μπάρτσα να μην μπορεί να επιστρέψει στο παιχνίδι παρά τις αποκρούσεις του Νέτο.

Στο 90' ο Μόντριτς αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και η Ρεάλ έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το «Καμπ Νου».

Ετσι επούλωσε τις πληγές της από την ήττα μεσοβδόμαδα από τη Σαχτάρ στο Τσάμπιον Λιγκ.