Νίκη του Άρη επί του Λαυρίου στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο

Metrosport Team04 Δεκεμβρίου 2022

Την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Άρης επικρατώντας του Λαυρίου με 87-61 στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει διαφορά διψήφια (25-11) αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 8-0 μείωσαν και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 25-18. Στη δεύτερη περίοδο το Λαύριο κατάφερε να καλύψει τη διαφορά αλλά στο 13ο λεπτό το παιχνίδι διεκόπη λόγω ενός φτυσίματος.

Οι διαιτητές πήγαν στα αποδυτήρια και έκαναν δύο παρατηρήσεις στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν έχασαν το ηθικό της και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια στο +13 (48-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας και στην τελευταία περίοδο έκανε διαχείριση του σκορ, κάτι που του επέτρεψε να φτάσει στη νίκη.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 15 (3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ) , Γκούντγουιν 14 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 10(2/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 λάθη), Νότε 10 (2/8 τρίποντα), Νετζήπογλου 11 (2), Μήτρου-Λονγκ 12 (2), Σανόγκο 1 (5 ριμπάουντ), Σχίζας 4 (2 κλεψίματα, 2 λάθη), Καββαδάς 9 (4 ριμπάουντ), Φίλλιος , Σιδηροηλίας, Χαβαλές 1

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γκρέι 14 (3), Φλαγκ 8 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόουλ 10 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Νικολαΐδης , Γερομιχαλός , Πιλάβιος 2 , Ντέιβις 5 , Ρέμι 15 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Κουζέλογλου 4 (7 ριμπάουντ), Ντούραμ 3 (3 λάθη), Σπρίντζιος, Γερομιχαλός (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)