Νίκη της Μπενφίκα επί της Μπόρνμουθ

Γιώργος Ζαΐρης30 Αυγούστου 2020

Η υποψήφια αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον τρίτο προκριματικό γύρο έδωσε το βράδυ της Κυριακής στο Ντα Λουζ φιλικό αγώνα απέναντι στην Μπόρνμουθ την οποία και κέρδισε με 2-1 με το σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο μέρος.

Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με πολύ ωραίο σουτ του Αντέλ Τααράμπτ, του Μαροκινού μέσου που ήταν εξαιρετικός. Η αγγλική ομάδα ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ντανζουμά, αλλά η Μπενφίκα βρήκε το δεύτερο γκολ πριν το τέλος του ημιχρόνου με εξίσου ωραίο γκολ του Εβερτον.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και ο Ζορζέ Ζεσούς άλλαξε σταδιακά σχεδόν όλη την ενδεκάδα (κράτησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα μόνο τον Βλαχοδήμο και τον Ντίας) και έτσι το 2-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η σύνθεση της πορτογαλικής ομάδας: Βλαχοδήμος, Αλμέιδα (70' Ζιλμπέρτο), Ντίας, Βερτόνγκεν (79' Φέρο), Ταβάρες (79' Μασάντο), Βάιγκλ (67' Γκάμπριελ), Εβερτον (67΄ Σέρβι), Ράφα (67' Ντιόγκο), Πίτσι (46' Γουόλντσμιντ), Σεφέροβιτς (46' Βινίσιους), Τααράμπτ (67' Φλορεντίνο)