Νίκη-τετράδας για την Ατλέτικο στην έδρα της Βιγιαρεάλ

Metrosport Team01 Απριλίου 2024

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Ατλέτικο Μαδρίτης στην έδρα της Βιγιαρεάλ, με 1-2, για την 30η αγωνιστική της La Liga, με τον Σαούλ Νίγκεθ να είναι ο χρυσός σκόρερ για τους "ροχιμπλάνκος" στο φινάλε της αναμέτρησης.

Με αυτή τη νίκη η Ατλέτικο Μαδρίτης έφτασε τους 58 βαθμούς, πατώντας στην πρώτη τετράδα του ισπανικού πρωταθλήματος. Αντίθετα τα "κίτρινα υποβρύχια" έπεσαν στην 10η θέση, έχοντας 38 βαθμούς.

Η ομάδα του Σιμεόνε κατάφερε μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Βίτσελ, μετά από ασίστ του Ρικέλμε (0-1). Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους η Βιγιαρεάλ έφτασε στην ισοφάριση με τον Σόρλοθ (1-1). Στο φινάλε του αγώνα ο Σαούλ Νίγκεθ πέτυχε το νικητήριο γκολ (87'), διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 υπέρ της Ατλέτικο.