Νίκη παραμονής του Λαυρίου επί του Άρη

Metrosport Team18 Μαρτίου 2023

Το Λαύριο πέτυχε μια σπουδαία νίκη για την παραμονή του στην Basket League κόντρα στον πληγωμένο Άρη (81-70), λόγω των απουσιών του Τζος Χάγκινς και του Ίσμαελ Σανόγκο, με τον Γιώργο Λιμνιάτη να σημειώνει τη δεύτερη νίκη του σε τρεις αναμετρήσεις στον πάγκο του Λαυρίου.

Από τους νικητές ξεχώρισαν ο Σέιβιον Φλαγκ με νταμπλ νταμπλ, 17 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ο Αρ Τζέι Κόουλ είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και  6 ασίστ. Από τους Θεσσαλονικείς Νόα Χόρχλερ ολοκλήρωσε τον αγώνα και αυτός με νταμπλ νταμπλ, 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ σημαντική συνεισφορά είχε ο Τζέι Ντι Νότε με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι από την πρώτη περίοδο ήταν μπροστά στο σκορ με τον Άρη να μένει κοντά μέχρι τα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, από εκεί και πέρα το Λαύριο πήρε διψήφια διαφορά κα κατάφερε να τη διατηρήσει μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-37, 62-51, 81-70.

Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης θα αντιμετωπίσει τον Ιωνικό Νικαίας (25/3, 17:00), στο Αλεξάνδρειο, ενώ το Λαύριο θα αγωνιστεί πρώτα κόντρα στον Ολυμπιακό (21/3, 19:15) για το εξ αναβολής παιχνίδι, και στη συνεχεία θα κοντραριστεί με την Καρδίτσα (26/3, 17:00), σε ένα παιχνίδι "τελικό" για τις δύο ομάδες όσο αφορά την παραμονή στη Basket League.