Νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ στο φιλικό με την Φόλενταμ (vid)

Δημήτρης Καλαϊτζής22 Ιουλίου 2022

Το 2/2 έκανε η ΑΕΚ στα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας της. Μετά τη νίκη επί της Γκενκ με 2-0, αυτή τη φορά νίκησε με ανατροπή την Φόλενταμ (2-1).

Στα του αγώνα, η Φόλενταμ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και άνοιξε το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αθανασιάδης έκανε ολέθριο λάθος και ο Αντονούτσι με πλασέ σε άδειο τέρμα έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο 25λεπτο, οι παίκτες του Αλμέιδα διατήρησαν την υπεροχή τους και ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Αραούχο στο 32΄.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε όταν η πίεση ψηλά έφερε τη μπάλα στον Φράνσον εκείνος ανατράπηκε και ο Κοσίδης με εύστοχο πέναλτι έγραψε το 2-1.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Πινέδα, Γκαρσία, Τσούμπερ, Αραούχο

Έπαιξαν στο δεύτερο μέρος και οι: Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μοχαμάντι, Κορνέζος, Χατζισαφί, Μιτάι, Μουστακόπουλος, Φράνσον, Άμραμπατ, Γιούσης, Κοσίδης