Νίκη για τον Ολυμπιακό επί του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι

Metrosport Team31 Μαρτίου 2023

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον πολύ μαχητικό Παναθηναϊκό με 81-73 στο ελληνικό ντέρμπι για την 32η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του αντιπάλου τους για μία ακόμα φορά μέσα στη σεζόν και έφτασαν το σερί τους στις 13 νίκες. Σε συνδυασμό με την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης από την Παρτιζάν στο Βελιγράδι με 104-90, αγκάλιασαν την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου καθώς βρίσκονται στο 23-9 ενώ η Ρεάλ έπεσε στο 22-10. Απομένουν δύο αγωνιστικές και ο Ολυμπιακός ψάχνει μία νίκη σε αυτές αφού ισοβαθμία είναι υπέρ του έχοντας νικήσει δύο φορές τη «βασίλισσα». Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 11-21.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκειά του. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 16-17 υπέρ των «πράσινων» που έφτασαν στο +6 (16-22) με τρίποντο του Γκριγκόνις. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και προσπέρασαν με 28-25 αλλά ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με +5 (33-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κράτησε για 3 λεπτά χωρίς καλάθι και με σερί 11-1 ανέτρεψε την κατάσταση περνώντας μπροστά με 44-39. Ο Μπέικον με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο καλάθι (46-42) αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 9 (55-46), διαφορά με την οποία έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο (57-48).

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με σερί 0-8 έφτασε το παιχνίδι στον πόντο τρεις φορές (57-56, 63-62 και 68-67). Ένα τρίποντο του Βεζένκοφ και ένα καλάθι του Μπλακ έδωσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα στον Ολυμπιακό (73-67) που έλεγξε το παιχνίδι μέχρι το φινάλε για το 81-73.

Για τον Ολυμπιακό, ο Τόμας Ουόκαπ έκανε μία ολοκληρωμένη εμφάνιση με 11 πόντους (με ένα καθοριστικό τρίποντο στο 1:15 για το 78-72), έδωσε 13 ασίστ που συνιστούν ρεκόρ καριέρας στην Euroleague και πήρε και 7 ριμπάουντ αγγίζοντας το τριπλ-νταμπλ. Πρώτος σκόρερ ο Ταρίκ Μπλακ, στο καλύτερό του ματς με τα «ερυθρόλευκα» (21 πόντοι με 7/8 δίποντα και 7/7 βολές), ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ πρόσθεσε 19 πόντους.

Για τον Παναθηναϊκό, ο Πάρις Λι είχε 15 πόντους και 5 ασίστ, αλλά ήταν άστοχος (5/12) σουτ ενώ έκανε και 5 λάθη, θετικός ο Ντουέιν Μπέικον με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ μέχρι να αποβληθεί με 5 φάουλ στο 35'. Καλός και ο Αρτούρας Γκουντάιτις 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.