Νίκη διά πυρός και σιδήρου για τον ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό του League Cup

Metrosport Team09 Μαΐου 2022

Αγχωτική νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στον πρώτο τελικό του League Cup.

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 2-0 στα σετ, όμως δεν είχε διάρκεια στην απόδοσή του, ισοφαρίστηκε σε 2-2, αλλά κατάφερε να κερδίσει στο τάι μπρέικ με 15-9 αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του δεύτερου τελικού στο ΟΑΚΑ.

Το πρώτο σετ ήταν καθηλωτικό, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να ξεφύγουν στο σκορ. Η «ψαλίδα» της διαφοράς δεν βρισκόταν σε επίπεδα επανάπαυσης, με τον Δικέφαλο ωστόσο να έχει το προβάδισμα και τον Παναθηναϊκό να ακολουθά. Το σετ οδηγήθηκε στην «παράταση», 24-24, με τους «ασπρόμαυρους» όμως να επιστρατεύουν το μπλοκ τους, ο ΠΑΟΚ έκανε με 28-26 το 1-0.

Με την ώθηση του κόσμου του, ο ΠΑΟΚ μπήκε κυρίαρχος στο δεύτερο σετ, παίρνοντας σημαντική διαφορά τόσο στα μέσα, 16-11, όσο και σε κομβικό σημείο, 21-14. Οι αντίπαλοι προσπάθησαν ν' αντιδράσουν, ωστόσο το παιχνίδι του ΠΑΟΚ δεν άφηνε περιθώριο για κάτι στο δεύτερο σετ, με αυτό να καταλήγει στους «ασπρόμαυρους» με 25-20.

Στο τρίτο σετ, οι αντίπαλοι «εξαργύρωσαν» το καλό ξεκίνημα τους, παίρνοντας μία μικρή διαφορά, 4-8, την οποία ωστόσο διατηρούσαν σταθερά σε όλη την διάρκεια του σετ. Ο Δικέφαλος ανέβασε στροφές, έφερε το σετ στα ίσια, 19-20, ωστόσο κατέληξε στους φιλοξενούμενους με 22-25.

Παρόμοια ήταν η εικόνα του τέταρτου σετ. Οι «ασπρόμαυροι» δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να πάρουν διαφορά από νωρίς, 5-8. Στην συνέχεια, οι «πράσινοι» συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να φέρει το σετ στα μέτρα του, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε, με το 22-25, να οδηγεί τη νίκη στο τάι-μπρέικ, 22-25.

Εκεί ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος, και έχοντας τον Ούντρις «ζεστό», κατάφερε να πάρει καλή διαφορά, 7-3. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με 0-3, μειώνοντας αισθητά την διαφορά, ωστόσο με λάθος σερβίς του Ρανγκέλ, οι δύο ομάδες άλλαξαν τερέν στο 8-6. Με τον Πετρέα να δίνει άλλη «πνοή» με τα επιθετικά σερβίς του, ο ΠΑΟΚ «πάτησε» γκάζι, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, 12-7. Ο Δικέφαλος το διατήρησε παίρνοντας τη νίκη με 3-2.

Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 13 Μαΐου και ώρα 19:15, στο ΟΑΚΑ.