Νίκη-ανατροπή η Φενέρμπαχτσε, βασικός και πολύ καλός πάλι ο Πέλκας!

Δημήτρης Καλαϊτζής25 Οκτωβρίου 2020

Στην πρώτη του συμμετοχή ο Δημήτρης Πέλκας δικαίωσε απόλυτα τον Μπουλούτ, καθώς με το γκολ που σημείωσε συνέβαλλε τα μέγιστα ώστε η Φενέρμπαχτσε να αποδράσει με 3-2 από την έδρα της Γκιοζτέπε.

Στο δεύτερο παιχνίδι του ο πρώην ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ αγωνίστηκε και πάλι βασικός και μπορεί να μην βρήκε δίχτυα, αλλά πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός πήρε κίτρινη κάρτα στο 47΄, ενώ αντικαταστάθηκε από τον Νόβακ στο 71΄.

Για την ιστορία, η Φενέρμπαχτσε νίκησε με ανατροπή την Τράμπζονσπορ (3-1), έφτασε τις τέσσερις νίκες στο Πρωτάθλημα και παραμένει στη δεύτερη θέση και στο -2 από την πρωτοπόρο, Αλάνιασπορ. Την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει την Αντάλιασπορ εκτός έδρας.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Αφόμπε στο 23΄ που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και χρειάστηκαν τέσσερα λεπτά για να φτάσουν στην ολική ανατροπή.

Αρχικά, ο Ασάν έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για να γράψει το 1-1 στο 51΄ και στο 55΄ ο νεοεισελθών Σισέ έδωσε πάρε-βάλε στον Βαλένσια, που έκανε το 2-1.

Τα πάντα τελείωσαν στο 72΄, όπου η Φενέρ πέτυχε και τρίτο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Παπίς Σισέ.