Νέος περίπατος του Χάμιλτον στο Σπα

Στέφανος Αβραμίδης30 Αυγούστου 2020

Ο Λιούις Χάμιλτον καλπάζει ολοταχώς προς τον έβδομο παγκόσμιο τίτλο του στη Formula 1.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής πήρε την πέμπτη του νίκη στη φετινή σεζόν στο Γκραν Πρι του Βελγίου στην πίστα του Σπα.

Μόλις έσβησαν τα κόκκινα φώτα της εκκίνησης, ο Βρετανός κράτησε την πρωτοπορία και δεν πιέστηκε καθόλου για να πάρει μία ακόμα καρώ σημαία μετά και το «basta» από την Mercedes στο team radio του Μπότας.

Η ροή του αγώνα δεν άλλαξε ούτε μετά το τρομακτικό ατύχημα των Τζιοβινάτσι-Ράσελ στον 10ο γύρο που γέμισε το οδόστρωμα με συντρίμμια και έβγαλε το αυτοκίνητο ασφαλείας στην πίστα.

Τρίτος τερμάτισε ο Μαξ Φερστάπεν συμπληρώνοντας τη συνηθισμένη φετινή εικόνα του βάθρου.

Τη βαθμολογούμενη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Ρικιάρντο, Οκόν, Άλμπον, Νόρις, Γκασλί, Στρολ και Πέρες.

Άλλος ένας απογοητευτικός αγώνας για τη Ferrari καθώς Φέτελ και Λεκλέρ τερμάτισαν στη 13η και 14η θέση αντίστοιχα.

Επόμενος αγώνας το Γκραν Πρι Ιταλίας το τριήμερο 4-6 Σεπτεμβρίου στην πίστα της Μόντσα.