Νέα νίκη του ΠΑΟΚ επί της Νάφελς και πρόκριση στους «32» του Challenge Cup

Metrosport Team19 Οκτωβρίου 2022

Την δεύτερη νίκη του (1-3) με αντίπαλο την Νάφελς πέτυχε ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας την πρόκριση στους «32» του Challenge Cup. Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος πίεσε πολύ την υποδοχή των Ελβετών χάρη στα εκπληκτικά σερβίς του Ουόλς. Ο Καναδός «μαέστρος» του ΠΑΟΚ έδωσε την ευκαιρία στον Δικέφαλο να πάρει από νωρίς σημαντικό προβάδισμα, 2-8. Με καλό ποσοστό στην υποδοχή (64%) αλλά και στην επίθεση (52%), ο ΠΑΟΚ συνέχισε να διατηρεί την διαφορά του σε υψηλά επίπεδα καθ' όλη την διάρκεια του σετ. Με σταθερούς Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις, ο ΠΑΟΚ έκανε με 16-25 το 0-1 στα σετ.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την πολύ κακή υποδοχή των Ελβετών (26%) και «χτυπώντας» με τους Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις έλεγξε και το δεύτερο σετ σε όλη του την διάρκεια. Με τον Βέλγο διαγώνιο να ηγείται επιθετικά παίζοντας στο 45%, ο ΠΑΟΚ έκανε εύκολα το 0-2 στα σετ με 15-25, «σφραγίζοντας» από νωρίς την υπόθεση πρόκριση. Στο τρίτο σετ, και με την πρόκριση να έχει κριθεί, ο Γιόσκο Μιλενκόσκι μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής και στους υπόλοιπους αθλητές του. Σ' ένα πολύ κλειστό σετ όσον αφορά τις διαφορές μεταξύ των δύο ομάδων, ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να... τελειώσει το παιχνίδι, με τους Ελβετούς να μειώνουν με 25-23 σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ, με «όπλο» του την επίθεση (57%), ο Δικέφαλος ήταν αφεντικό. Με Ράπτη, Σωτηρίου και Μπούτο να παίζουν πάνω από 50%, ο ΠΑΟΚ με 18-25 έκανε το 1-3, πανηγυρίζοντας την πρόκριση με δύο νίκες απέναντι στους Ελβετούς. Ο ΠΑΟΚ στην φάση των «32» του CEV Challenge Cup θα αντιμετωπίσει την Montana Volley από την Βουλγαρία, σε διπλούς αγώνες.