Nations League: Διπλό πρόκρισης στο Final Four για την Ιταλία, ματσάρα στο «Γουέμπλεϊ»

Πέτρος Χαριζακλής26 Σεπτεμβρίου 2022

Το διπλό που χρειαζόταν για να πάρει την πρωτιά και την πρόκριση στο Final Four του Nations League πήρε η Ιταλία με το 2-0 επί της Ουγγαρίας στη Βουδαπέστη. Τα γκολ των Ιταλών πέτυχαν οι Ρασπαντόρι (27') και Ντιμάρκο (52').

Στο Γουέμπλεϊ, Αγγλία και Γερμανία έμειναν ισόπαλες με 3-3, σε ένα τρομερό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο όπου μπήκαν και τα έξι τέρματα. Οι Αγγλοι είχαν ήδη υποβιβαστεί στην Β κατηγορία. Η Γερμανία άνοιξε το σκορ στο 52' με πέναλτι του Γκουντογκάν ενώ ο Χάβερτζ «έγραψε» το 0-2 στο 67΄. Η Αγγλία όμως επέστρεψε και πέτυχε δύο γκολ σε τρία λεπτά (72'-75'), σκοράροντας με τους Σο και Μάουντ.

Την ολική ανατροπή έκανε ο Κέιν με εύστοχο πέναλτι στο 83΄, όμως ο Χάβερτζ με κοντινό πλασέ τέσσερα λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 3-3 για την Γερμανία, εκμεταλλευόμενος την λάθος απόκρουση του Πόουπ.