Mundobasket 2023: Εμφατικό 3/3 η Σερβία, πέρασε η Γεωργία

Γιώργος Πετρίδης30 Αυγούστου 2023

Με δύο αγώνες άρχισε η δράση στην τελευταία της πρώτης φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τα φαβορί να φτάνουν στις νίκες που χρειάζονταν. Η Σερβία επί του Νότιου Σουδάν και η Γεωργία επί της Βενεζουέλας. Έτσι η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς συνεχίζει στους «16» έχοντας κάνει το 3/3 ενώ εκείνη του Ηλία Ζούρου ακολούθησε τη Σλοβενία στη δεύτερη φάση.

Η Σερβία, στο πλαίσιο του 2ου ομίλου, δεν βρήκε αντίσταση από το Νότιο Σουδάν το οποίο νίκησε με 115-83, αφού έδειξε από νωρίς σοβαρότητα (20-30 στο 10’ και 39-56 στο 20’). Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 29 (48-77 στο 26’) και η συνέχεια είχε πια μικρό ενδιαφέρον.

Για τους Σέρβους που είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, 69% στα δίποντα και 53% στα τρίποντα, ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχε 23 πόντους με 6/9 τρίποντα και εννιά ασίστ ενώ ο Νίκολα Γιόβιτς είχε 25 πόντους με 4/4 δίποντα και 5/5 τρίποντα!

Για τον 6ο όμιλο, η Γεωργία χρειαζόταν τη νίκη για να «σφραγίσει» την πρόκριση στους «16» και την κατέκτησε πρωτίστως μέσα από την άμυνα της, επικρατώντας της Βενεζουέλας με 70-59.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου επέβαλλε το παιχνίδι της μέσα από τη δεύτερη περίοδο, της οποίας το επιμέρους σκορ ήταν 18-4. Έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 42-23, βρέθηκε στο +23 (50-27) και έφτασε χωρίς προβλήματα στη νίκη. Ο Τόκο Σενγκέλια χρωστούσε μία καλή εμφάνιση και την έκανε στο πιο κρίσιμο ματς, έχοντας 25 πόντους με 9/17 σουτ, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.