«Μπρέικ» για την τρομερή Λάρισα επί του Προμηθέα

Στέφανος Αβραμίδης12 Ιουνίου 2022

Με μπρέικ ξεκίνησε η Λάρισα τη σειρά των μικρών τελικών της Basket League επικρατώντας του Προμηθέα Πάτρας με 78-89 μέσα στο «Δημήτρης Τόφαλος».

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ και έσβησε... μονοκονδυλιά τη βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό στον 5ο ημιτελικό.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο η θεσσαλική ομάδα στο παρκέ. Στο 9΄ το ταμπλό έγραφε 7-32 με τον Μάκη Γιατρά να μην πιστεύει αυτά που έβλεπε. Η διαφορά έμεινε στους 25 πόντους (22-47) στο 17’ πριν οι γηπεδούχοι μειώσουν κάπως στο ημίχρονο (27-48).

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Ο Προμηθέας άφησε το «φάντασμά» του στα αποδυτήρια και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Με μπροστάρηδες τον εκπληκτικό Αγραβάνη και τον Φόστερ μείωσε μέχρι και τους 7 πόντους (49-56). Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες της θεσσαλικής ομάδας υπέπεσαν σε 11 (!) λάθη. Όμως σε εκείνο το σημείο ένα σερί 0-7 διαμόρφωσε το 49-63 στο 30’.

Η Λάρισα έβαλε τέλος στην αντεπίθεση που εξαπέλυσε ο Προμηθέας ανακτώντας ξανά μία διαφορά 18 πόντων (55-73, 33'). Έκτοτε δεν κινδύνεψε ξανά και έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 78-89

Ο Τζέιλεν Χάντσον με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ ο Ζώης Καράμπελας είχε 13 πόντους και 8 ασίστ, και ο Μάριν Μάριτς πρόσθεσε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από το ναυάγιο του Προμηθέα διασώθηκε ο Δημήτρης Αγραβάνης που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 26 πόντοι και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 10-32, 27-48, 49-63, 78-89.