«Μπλόκο» Φοίνικα στον ΠΑΟΚ στη Σύρο

Στέφανος Αβραμίδης15 Οκτωβρίου 2021

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε ο ΠΑΟΚ στη Σύρο από τον Φοίνικα στην πρεμιέρα της Volley League.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήραν το τρίποντο με 25-23, 25-17, 20-25, 25-18.

Ο Δικέφαλος αγωνίστηκε στο παιχνίδι χωρίς τους Πετρέα, Κουμεντάκη ενώ για τον Φοίνικα απουσίασε ο Στερν.

Στο πρώτο σετ, ο Φοίνικας έχτισε μια διαφορά 6 πόντων (19-13). Η αντίδραση για τον ΠΑΟΚ ήρθε με τον Κουκλίνσκι από τη γραμμή του σερβίς (22-21). Όμως η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε αφού οι «πειρατές» πήραν το σετ με 25-23.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη κρατούσε τα ηνία στο δεύτερο σετ μέχρι το 13-15. Εκεί έπαθε ολικό μπλακ-άουτ και ο Φοίνικας με σερί 12-2 (!) καθάρισε και το δεύτερο σετ με 25-17

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» ήταν καλύτεροι των γηπεδούχων, πήραν νωρίς το προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι το τέλος του (20-25).

Ο Φοίνικας μπήκε φουριόζος στο τέταρτο σετ, προηγήθηκε με 14-6 και 16-8 και έλεγξε απόλυτα την κατάσταση για να φτάσει στο 25-18 και να πανηγυρίσει το πρώτο τρίποντο στη σεζόν.