Παγκόσμιο Κύπελλο 2023: Υπερηχητική Σερβία «γονάτισε» τον Καναδά

Metrosport Team08 Σεπτεμβρίου 2023

Οι εκπληκτικοί Σέρβοι έκλεισαν το εισιτήριο για τον τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου μπάσκετ (Novasport start, ΕΡΤ1, 15:40 ,10/09) παίζοντας κυριαρχικό μπάσκετ για 40 λεπτά και με Μπογκνανοβιτς και Μιλουτίνοφ να κάνουν... πάρτι, περιμένουν τον αντίπαλο τους στην διοργάνωση.

Οι Σέρβοι βρήκανε πιο γρήγορα ρυθμό και με 8-1 επιμέρους σκορ προηγήθηκαν από νωρίς. Οι Καναδοί βρήκαν δυο τρίποντα και περάσανε μπροστά με 11-10 στο 6' . Ο Μπογκντανοβιτς βρήκε ρυθμό και με 6 συνεχόμενους πόντους οδήγησε τη Σερβία στο +8 (23-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι ξεκίνησαν πάλι με πολύ καλή άμυνά και συντήρησαν τη διαφορά τους. Ο Αλεξάντερ δεν είχε βρει ρυθμό έως τότε και στο τέλος του δεκάλεπτου προηγήθηκαν με 10 πόντους (45-35) δυο λεπτά πριν το ημίχρονο. Έτσι Δεν άλλαξε κάτι έως το τέλος του πρώτου μέρους που έκλεισε υπέρ της Σερβίας με 52-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Καναδοί προσπάθησαν να ανοίξουν τον ρυθμό του αγώνα ωστόσο με τον Νικολα Γιόβιτς να βγαίνει μπροστά οι Σέρβοι τους έκοψαν τον... βήχα και έτσι ήταν μπροστά σε όλο το δεκάλεπτο. Ο Ντομπριτς εξελίχθηκε σε κρυμμένο χαρτί στο μανίκι του Πέσιτς και έτσι η τρίτη περίοδος έκλεισε με 75-63 υπερ της Σερβίας.

Δεν άλλαξε κάτι στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Αβραμοβιτς να συνεχίζει την πολύ καλή άμυνα και η Σερβία εκτίναξε τη διαφορά στους 19 πόντους στο 38’ κρίνοντας οριστικά τον ημιτελικό. Η Σερβία περιμένει τον αντίπαλο του αγώνα της Γερμανίας με τις Η.Π.Α. στις 15:40.

Τη Σερβία οδήγησαν ο τρομερός Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 23 πόντους και 8/12 σουτ, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 16 πόντους, 6/6 δίποντα και 10 ριμπάουντ ενώ κομβική ήταν η παρουσία του Όγκνιεν Ντόμπριτς με 16 πόντους Για τον Καναδά ο Αρ Τζέι Μπάρετ είχε 23 πόντους ενώ ο Σάι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 52-39, 75-63, 95-86