Μουντομπάσκετ 2023: Περίπατος της Γερμανίας κόντρα στην Ιαπωνία

Metrosport Team25 Αυγούστου 2023

Περίπατο έκανε η Γερμανία κόντρα στην Ιαπωνία επικρατώντας με 81-63 στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ 2023.

Με όπλο την άμυνά της, η «Νατσιοναλμάνσαφτ» προηγήθηκε με 23-11 στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ στο δεύτερο έδειξε τις αρετές της και στην επίθεση πετυχαίινοντας 30 πόντους κλείνοντας το ημίχρονο με διαφορά 22 πόντων (53-31).

Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα στο υπόλοιπο του αγώνα και η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ έφτασε με άνεση στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Κορυφαίος για τη Γερμανία ο Μόριτζ Βάγκνερ με 25 πόντους (8/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές) και 9 ριμπάουντ σε κάτι λιγότερο από 24 λεπτά συμμετοχής. Ακολούθησαν ο Ντένις Σρούντερ με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ με διψήφιο αριθμό πόντων έκλεισαν το ματς οι Ντάνιελ Τάις (13π., 6ριμπ.) και Φραντζ Βάγκνερ (10π., 6ριμπ., 5ασ.)

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 53-31, 69-47, 81-63.