Μουντιάλ: Πεντάλεπτο «φωτιά» στο Πολωνιά-Σαουδική Αραβία με γκολ και χαμένο πέναλτι

Metrosport Team26 Νοεμβρίου 2022

Ροντέο έγινε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου το Πολωνία-Σαουδική Αραβία. Οι Σαουδάραβες φαινόταν να ελέγχουν την ροή του αγώνα και εκμεταλλευόμενοι την κακή μεσοαμυντική λειτουργία των Πολωνών, είχαν υπέρ τους τις καλύτερες φάσεις , όμως η Πολωνία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Σέζνι είπε «όχι» από το σημείο του πέναλτι στον Αλ Ντουσαρί.

Στο 40ο λεπτό, μετά από ομαδική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στην περιοχή της Σαουδικής Αραβίας, ο Λεβαντόφσκι αρχικά δεν κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα, όμως στην συνέχεια της φάσης πάσαρε στον Ζιελίνσκι και αυτός από κοντά έκανε το 1-0 .

Σχεδόν τρία λεπτά μετά το γκολ των Πολωνών, η Σαουδική Αραβία κέρδισε πέναλτι έπειτα από την χρήση του VAR, σε μαρκάρισμα του Μπιέλικ. Ο Σέζνι όμως κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του αποκρούοντας το πέναλτι του Αλ Νταουσάρι.