Μόνος του ο Γκρίφιν, δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στην Πάτρα

Πέτρος Χαριζακλής09 Οκτωβρίου 2021

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές εναλλαγές στο σκορ, ο Προμηθέας κέρδισε με 84-77 τον ΠΑΟΚ και τον άφησε χωρίς νίκη μετά από δύο αγωνιστικές. Η ομάδα του Λυκογιάννη ήταν εξαιρετική επιθετικά στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο ακολουθούσε τους Πατρινούς και ούτε τώρα δεν έκανε σεφτέ στη Basket League.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ρέι με 17 πόντους ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Γκάντι με 12 πόντους και Χαντ με 15. Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Γκρίφιν με 21 πόντους που έκανε ό,τι μπορούσε για την ομάδα του Λυκογιάννη, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος.

Εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο ΠΑΟΚ, επέστρεψε ο Προμηθέας

Καλύτερα μπήκε ο Προμηθέας στο πρώτο δεκάλεπτο (8-4), ωστόσο ο Γκρίφιν ήταν εξαιρετικός για τον ΠΑΟΚ και με σερί 8-0, το 8-4 έγινε 8-12. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε κι άλλο την διαφορά και συγκεκριμένα στο +8 (10-18), με τον Προμηθέα να την κατεβάζει ελαφρώς στη λήξη του δεκαλέπτου (15-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ κρατήθηκε μπροστά, ωστόσο ο Προμηθέας πλησίασε και ροκάνισε τη διαφορά (20-22, 23-25). Η ομάδα του Λυκογιάννη πάτησε ξανά το γκάζι και έφτασε ξανά στο +6 (27-33, 30-36). Ο Προμηθέας όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με διαδοχικά τρίποντα του Γκάντι στο τελευταίο λεπτό, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός καλαθιού (43-41).

Ο Προμηθέας κρατούσε τη διαφορά, αποβλήθηκε ο Λυκογιάννης

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας ήταν καλύτερος και όχι μόνο κράτησε τη διαφορά αλλά τη μεγάλωσε κιόλας. Από το 51-47 7.36’ πριν το τέλος της περιόδου, έφτασε στο +9 (62-53) πέντε λεπτά αργότερα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κρατήσει την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα (69-60), ωστόσο ο Προμηθέας έφτασε στο +9 (73-64) με μικρό σερί. Ο Λυκογιάννης αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές τρισήμιση λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 43-41, 65-59, 84-77

Προμηθέας (Κασιμίρο): Ρέι 17, Γκραντ 9, Γκάντι 12, Ρογκαβόπουλος 5, Μάιλς 7, Σβαρτζ 5, Χαντ 15, Αγραβάνης 6, Γκίκας 2, Γιαννόπουλος 6

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 3, Γκρίφιν 21, Ντι Λίο 10, Κάρτερ 9, Τζόουνς 14, Τολιόπουλος 3, Γιάνκοβιτς 14, Ογκμπέιντε 3