Μια άτυχη στιγμή έφερε την ήττα, αλλά πώς να νικήσει χωρίς ούτε μία ευκαιρία;

Στέλιος Γρηγοριάδης24 Φεβρουαρίου 2020

Πολύ λίγα πράγματα έκανε ο ΠΑΟΚ για να κερδίσει το χθεσινό ντέρμπι. Ισως δεν ήταν δίκαιο να χάσει, όντως πλήρωσε μια άτυχη στιγμή, αλλά ήταν αδύνατο να πάρει τη νίκη, αφού δεν κατόρθωσε να δημιουργήσει ούτε μία κλασική ευκαιρία. Ακόμη και μετά το 0-1 και το γκολ του Βαρέλα που δεν “μέτρησε”, οι φάσεις δεν “βγήκαν” και οι τελικές ενέργειες δεν έγιναν, μολονότι στα τελευταία 35 λεπτά ο Φερέϊρα έπαιξε με δύο φορ, βάζοντας και τον Ακπομ στη θέση του Πέλκα. Και οι δύο προωθημένοι κυνηγοί έμειναν αναξιοποίητοι, όπως και ο Λημνιός, αφού ο Γιαννούλης και ο Βιεϊρίνια ήταν επιθετικά πολύ μακριά από τον καλό εαυτό τους, ενώ Μίσιτς, Μπίσεσβαρ και Μαουρίσιο είχαν ξεμείνει εντελώς από εμπνεύσεις και καλές μεταβιβάσεις, μπλοκαρισμένοι στο πρέσινγκ των παικτών του Ολυμπιακού. Κρίμα, γιατί θα έπρεπε να πάρουν τουλάχιστον την ισοπαλία. Αλλο θα ήταν να μείνει η διαφορά στους δύο βαθμούς και άλλο είναι τώρα που πήγε στους πέντε...

Χωρίς να δούμε κάτι ιδιαίτερο και πολύ σημαντικό, ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στα 40 από τα 45 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις προυποθέσεις για την επίτευξη ενός γκολ. Η εστία του Πασχαλάκη απειλήθηκε μόνο μία φορά, οι παίκτες του ήταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, είχαν την κατοχή της μπάλας, πίεσαν τους αντιπάλους τους, έλειπε ωστόσο το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα, όπως έλειψαν και οι πρωτοβουλίες από τους πιο δημιουργικούς παίκτες, δηλαδή τον Μίσιτς, τον Μπίσεσβαρ και τον Πέλκα. Ενέργεια υπήρχε, τα τρεξίματα ήταν πολλά, δεν “βγήκε” όμως η καθαρή ευκαιρία, γιατί το παιχνίδι του ΠΑΟΚ ήταν σχετικά συντηρητικό, ίσως γιατί ο Φερέϊρα πόνταρε περισσότερο στην υπομονή χωρίς ρίσκο, για να μη διακινδυνεύσει δυσάρεστες εκπλήξεις με φουλ επιθετικό ποδόσφαιρο. Μοναδική εξαίρεση για τον ΠΑΟΚ σε όλο το πρώτο ημίχρονο η φάση με τον Μίσιτς, τον οποίο πρόλαβε πάνω στο σουτ ο Σεμέδο, με αποτέλεσμα το κέρδος σ’ αυτή την ευκαιρία να είναι μόνο ένα κόρνερ. Ευτυχώς για τον ΠΑΟΚ, το σουτ του Ελ Αραμπί μετά από γύρισμα του Βαλμπουενά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Το τελευταίο πεντάλεπτο ανήκε στον Ολυμπιακό κι αυτό αποτέλεσε ένα καμπανάκι για τους παίκτες του ΠΑΟΚ, που ήταν σαφές ότι πρέπει να ανεβάσουν την απόδοσή τους και να βρουν τον τρόπο να ανοίξουν το σκορ για να διαμορφώσουν διαφορετικές συνθήκες στον αγώνα.

Κι όμως. Το σκορ το άνοιξε ο Ολυμπιακός με την πρώτη επίθεσή του στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν ένα γκολ το οποίο πέτυχε η… γκαντεμιά. Το γύρισμα του Ραντζέλοβιτς μετά το σουτ του Τσιμίκα και την απόκρουση του Πασχαλάκη ήταν ακίνδυνο και ο μόνος τρόπος να πάει η μπάλα στα δίχτυα ήταν να χτυπήσει στο σώμα του Γιαννούλη. Ο ΠΑΟΚ “απάντησε” αμέσως, αλλά το VAR, που στην Τούμπα λειτουργεί κανονικότατα, “συνέλαβε” τον σκόρερ Βαρέλα σε θέση οφ σάιντ στην αρχή της φάσης κι έτσι η ισοφάριση πήρε αναβολή. Κι από την αναβολή, οδηγήθηκε στη ματαίωση, γιατί τίποτε δεν άλλαξε στην εικόνα του αγώνα και οι παίκτες του ΠΑΟΚ έμειναν ακίνδυνοι μέχρι τη λήξη.

ΥΓ. Χωρίς ευκαιρία σε ματς με κουρασμένο Ολυμπιακό μέσα στην Τούμπα, πώς μπορείς να κερδίσεις τα ντέρμπι των πλέι οφ; Λογικό το ερώτημα, έτσι δεν είναι;