Με το δεξί ο Βόλος

Δημήτρης Καλαϊτζής12 Σεπτεμβρίου 2021

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε η χρονιά για τον Βόλο, καθώς επικράτησε 2-1 της Λαμίας στο Πανθεσσαλικό στην πρεμιέρα της Super League 1.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπαρτόλο μόλις στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης.

Το 2-0 έγινε με τον Φαν Βέερτ στο 41΄, μετά από ωραία πάσα του Ρεγκατίν.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τον Τιρόνε στο 52΄.

Ιστορία έγραψε στον Βόλο ο Λουκάς Βύντρα, με την είσοδο του στο ματς στο 83ο λεπτό του αγώνα, καθώς έγινε ο γηραιότερος παίκτης στην ιστορία της Super League 1.

Ο πολύπειρος αμυντικός άφησε πίσω του τον Σέρβο τερματοφύλακα Μίλαν Σέβο, ο οποίος είχε παίξει για τελευταία φορά σε ηλικία 40 ετών, 6 μηνών και 11 ημερών.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φερράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος (77’ Σοάρες), Ρεγκατίν, Μπαρτόλο, Φερνάντες (85’ Βοϊτκόφσκι), Φαν Βέερτ (67’ Ροσέρο).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Αντέτζο (46’ Μαζουλουξής), Τζανετόπουλος (83’ λ.τ. Βύντρα), Μαρτίνεθ, Σκόνδρας, Τζανδάρης, Νούνιες, Ελευθεριάδης (46’ Μανουσάκης), Γκέντζογλου (46’ Τιρόνε), Καραμάνος (73’ Μανούσος), Ρόμανιτς.