Με Λουκάκου στο τέλος η Ίντερ «λύγισε» την Πόρτο

Πέτρος Χαριζακλής23 Φεβρουαρίου 2023

Η Πόρτο του Κονσεϊσάο στάθηκε εξαιρετικά στο Μιλάνο κρατώντας την Ιντερ για 86 λεπτά στο μηδέν, όμως τελικά ηττήθηκε με 1-0 χάρη σε γκολ του Ρομέλου Λουκάκου, σε αναμέτρηση για τη φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Ετσι, η ιταλική ομάδα πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν κλασικές ευκαιρίες, με την Ιντερ να έχει περισσότερες αλλά ο Ντιόγκο Κόστα κρατούσε ανέπαφη την εστία του.

Στο δεύτερο η Πόρτο ανέβασε την απόδοσή της, έχασε τρεις κλασικές ευκαιρίες αναγκάζοντας τον Ονάνα σε επεμβάσεις αλλά στο 78' ο Οτάβιο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Ίντερ και στο 86ο λεπτό με τον Λουκάκου να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.