Με καθοριστικό Ρίβερς στο φινάλε ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Κολοσσού

Δημήτρης Καλαϊτζής15 Ιανουαρίου 2022

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση μετά τον αποκλεισμό από την Στρασμπούρ, καθώς επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 86-80 στο PAOK SPORTS ARENA.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη για τον Δικέφαλο στο Πρωτάθλημα μετά από 12 αγωνιστικές και πλέον μετά τον αποκλεισμό στην Ευρώπη θα ρίξει όλο το βάρος στα εγχώρια για να καλύψει το χαμένο έδαφος.

Να σημειώσουμε ότι πριν την αναμέτρηση οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ βράβευσαν τον Βαγγέλη Μαργαρίτη για την προσφορά του στον σύλλογο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μάρβιν Τζόουνς, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους, μάζεψε 13 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε 2 ασίστ.

Άξιοι συμπαραστάτες του οι Γιάνκοβιτς και Ρίβερς με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Από τον Κολοσσό διασώθηκε ο Τζόρνταν Φλόιντ με 20 πόντους.

Τρομερό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά με 12-0. Οι Ροδίτες παρά την ψυχρολουσία αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 11-3 πλησίασαν στους τρεις (14-11).

Παρόλα αυτά, ο Δικέφαλος συνέχισε να ευστοχεί από τα 6.75 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (26-15).

Μία τεχνική ποινή στα μέσα της δεύτερης περιόδου έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ρίξουν τη διαφορά στους πέντε πόντους (32-27).

Ο Φλόιντ έμοιαζε ασταμάτητος, όμως ο Κολοσσός πήγε στα αποδυτήρια στο -4 (44-39).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 12-0 πέρασαν μπροστά με επτά (44-51). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με δικό του σερί 7-0 και ισοφάρισε σε 51-51.

Έπειτα, ο Κολοσσός πέρασε εκ νέου μπροστά με πέντε (54-59), όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε πάλι την ευκαιρία να περάσει μπροστά με 62-61.

Τζόουνς και Ρίβερς σκόραραν κατά ριπάς στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη που θα του δώσει ώθηση για την δύσκολη συνέχεια στο Πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-39, 62-61, 86-80

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 4 (1/8 σουτ), ΝτιΛέο 3 (1), Μάντζαρης 6 (3/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 λάθος), Τζόουνς 20 (7/12 δίποντα, 6/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς 15 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρίβερς 14 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Λι 2, Χριστοδούλου, Καμαριανός, Καμπερίδης 10 (3/4 τρίποντα), Τολιόπουλος 12 (3/7 τρίποντα, 3/3 βολές)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Μομίροβ 6 (2), Γουίλιαμς 9 (3/8 τρίποντα), Τιλί 9 (3/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 4, Ποτ 5 (1 τρίποντο, 13 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Μίλερ 7 (1), Μαργαρίτης 15 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Μπιλλής 3 (1), Φλόιντ 20 (4/8 τρίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Χατζηδάκης