Με ήρωα τον Κέπα η Τσέλσι κατέκτησε το Σούπερ Καπ

Δημήτρης Καλαϊτζής12 Αυγούστου 2021

Σ΄ έναν συγκλονιστικό τελικό που έσπασε...καρδιές, η Τσέλσι ήταν η μεγάλη νικήτρια, καθώς νίκησε στα πέναλτι με 6-5 την σκληροτράχηλη Βιγιαρεάλ (1-1 κ.α., παρ.) και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ευρώπης.

Μεγάλες στιγμές για τον Τόμας Τούχελ, ο οποίος σε λίγους μήνες έχει κατακτήσει δυο ευρωπαϊκούς τίτλους με τους μπλε του Λονδίνου. Ήρωας της αναμέτρησης ο Κέπα, που πέρασε ως αλλαγή στο 118΄ και παρότι κρύος στον αγώνα, έπιασε δυο εκτελέσεις πέναλτι και χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του!

Στα του αγώνα, η Τσέλσι ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Ζίγιεκ στο 27΄.

Η απάντηση των Ιβήρων-που είχε δυο δοκάρια στην κανονική διάρκεια του αγώνα-ήρθε με τον Μορένο στο 73΄.

Στα εναπομείναντα λεπτά και παρά τις εκατέρωθεν φάσεις το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο δεν άλλαξε κάτι και το ματς πήγε στη ρώσικη ρουλέτα. Ο Κέπα έπιασε δυο πέναλτι και χάρισε το Σούπερ Καπ στην Τσέλσι!