Με φαουλάρα του Ρονάλντο και ρεκόρ του Μπουφόν αφεντικό στο Τορίνο η Γιούβε!

Δημήτρης Καλαϊτζής04 Ιουλίου 2020

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει το πρώτο του φάουλ με τη φανέλα της Γιουβέντους και τον Τζίτζι Μπουφόν να γίνεται ο πρώτος παίκτης σε συμμετοχές (648) στο Καμπιονάτο, η «βέκια σινιόρα» διέλυσε με 4-1 τη συμπολίτισσα Τορίνο για την 30η αγωνιστική του ιταλικού Πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι, καθώς άνοιξαν το σκορ με τον Ντιμπάλα μόλις στο τρίτο λεπτό.

Στο 29΄ η ομάδα του Σάρι πήρε αέρα δυο τερμάτων με τον Κουαδράδο, ωστόσο, η Τορίνο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, κατάφερε να μειώσει σε 2-1, χάρις την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπελότι.

Στο 61΄ ο Κριστιάνο Ρονάλντο με μία αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ (το πρώτο του με την ιταλική ομάδα) έκανε το 3-1 για την πρωταθλήτρια Ιταλίας.

Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Ντζιντζί στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.