Με εντυπωσιακό Φράνκε έμεινε στο κόλπο της τετράδας

Metrosport Team19 Μαρτίου 2023

Την 11η του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας me 87-79 της Καρδίτσας για τη 19η αγωνιστική της Basket League.

Νωθρή εκκίνηση για τον Δικέφαλο που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με +8 αλλά ο Πόλι μπήκε ζεστός από τον πάγκο και με επτά συνεχόμενους πόντους και ένα τρίποντο του Σάιμπερ οι «ασπρόμαυροι» πέρασαν μπροστά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φράνκε με τέσσερα εύστοχα τρίποντα έκανε το 45-33. Όμως, Δικέφαλος είχε πρόβλημα στο ριμπάουντ στην άμυνα και η Καρδίτσα έβρισκε δεύτερες ευκαιρίες και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στο -8.

Η κατάσταση διαφοροποιήθηκε στη συνέχεια αφού Φράνκε και Ρένφρο έδιναν τον ρυθμό και ο Ράιλι με το πρώτο του καλάθι (τρίποντο) διαμόρφωσε το 58-41. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας με τρίποντο του Χάντερ σε 62-53, όμως με τον ίδιο τρόπο ο Φράνκε έγραψε το 70-57 στο 30'. Ξανά ο Χάντερ έριξε πάλι τη διαφορά, με δύο τρίποντα στους 8 πόντους (79-71) στο 35' και ο Γκάλινατ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 79-73, βάζοντας πίεση στο Δικέφαλο.

Η λύση ήρθε και πάλι από τον Φράνκε, ο οποίος με 5 συνεχόμενους και αναπάντητους πόντους έβαλε τον ΠΑΟΚ ξανά σε θέση ισχύος με το καθοριστικό 84-73. Στα τρία τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 84-79 στα 36'' πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-35, 70-57, 87-79