Με απίθανο αυτογκόλ η Σαχτάρ στους ομίλους του Champions League!

Metrosport Team26 Αυγούστου 2021

Την πρόκριση στους ομίλους του Champions League πήρε η Σαχτάρ η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην παράταση με τη Μονακό. Το εισιτήριο έδωσε στους Ουκρανούς ο Αγκιλάρ με ένα απίθανο αυτογκόλ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και δημιούργησαν ευκαιρίες για να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Στο 15ο λεπτό είδαν τον Γουισάμ Μπεν Γεντέρ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με αριστερό σουτ εντός περιοχής και να τους δίνει το προβάδισμα.

Ο Γάλλος επιθετικός λιγο πριν συμπληρωθούν 40 λεπτά, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και διπλασίασε τα τέρματα για τη Μονακό.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ και έχασαν αρκετές ευκαιρίες. Εν τέλει, το βρήκαν στο 74ο λεπτό όταν ο Μάρλος μετά από καλή συνεργασία, κούνησε το πλεκτό.

Ο Φόλαντ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία από τις τρεις ευκαιρίες για να δώσει το εισιτήριο στη Μονακό και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, ο Ρούμπεν Αγκιλάρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 114ο λεπτό του έξτρα χρόνου και έδωσε την ευκαιρία στη Σαχτάρ να ισοφαρίσει και να πάρει την πρόκριση.