Με ανατροπή οι γυναίκες του ΠΑΟΚ

Metrosport Team16 Μαρτίου 2024

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ το τμήμα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να φέρει τούμπα την κατάσταση και να επικρατήσει 3-2 του Μαρκόπουλου στο Παλατάκι.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Θάνου Τερζή είναι προγραμματισμένη για το επόμενο Σάββατο (23/3, 18:00) κόντρα στην ΑΑΕΚ για την 22η αγωνιστική και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του Πρωταθλήματος.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στους πρώτους πόντους, 9-9. Η ισοπαλία συνεχίστηκε έως το 12-12, με τις παίκτριες του ΠΑΟΚ να ανεβάζουν την απόδοσή τους, παίρνοντας προβάδισμα, 16-13. Η διαφορά ανέβηκε, 18-14, ωστόσο οι φιλοξενούμενες μείωσαν, 21-20.

Σε κομβικό σημείο οι «ασπρόμαυρες» έκαναν σερί 2-0, 23-20, ωστόσο με 0-3 το Μαρκόπουλο έφερε το σετ στα ίσια, 23-23. Οι δύο ομάδες πήραν από έναν πόντο, 24-24, οδηγώντας το σετ σε... παράταση. Εκεί, με 0-2 σερί το Μαρκόπουλο έκανε το 0-1.

«Μουδιασμένα» ξεκίνησαν οι παίκτριες του Δικεφάλου στο δεύτερο σετ, επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να πάρουν διαφορά, 4-8, την οποία διατήρησαν, 11-15. Ο Δικέφαλος μείωσε, 13-15, ωστόσο η διαφορά αυξήθηκε, 18-21. Στην τελική ευθεία, οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν σε 20-21, ωστόσο οι αντίπαλες βρήκαν τις λύσεις ώστε να δημιουργήσουν δύο σετ-μπολ, 22-24, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν. κάνοντας με 22-25 το 0-2.

Κυρίαρχος και αποφασισμένος να μείνει στον αγώνα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του. Οι παίκτριες του Δικεφάλου πήραν διαφορά από νωρίς, 9-3, την οποία... εκτόξευσαν στα μέσα, 13-5. Η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα, 16-6, με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του σετ. Έτσι, με 25-9 οι παίκτριες του Δικεφάλου μείωσαν σε 1-2 στα σετ.

Με την ψυχολογία υπέρ τους, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ξεκίνησαν δυναμικά και στο τέταρτο σετ, 12-9. Με πολύ καλό βόλεϊ, και λύσεις σε όλους τους τομείς, η διαφορά αυξήθηκε σε κομβικό σημείο, 20-13. Πατώντας επάνω στον ρυθμό τους και στην ψυχολογία τους, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έβγαλαν χαρακτήρα και με 25-17, οδήγησαν τη νίκη στο τάι-μπρέικ, 2-2.

Πολύ καλό ξεκίνημα είχε ο ΠΑΟΚ στο τάι-μπρέικ, ο οποίος έδειξε χαρακτήρα και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων, 5-0. Η διαφορά διατηρήθηκε έως το 8-4, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν τερέν. Σ' εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στον πόντο, 8-7, ενώ στη συνέχεια έκαναν την ανατροπή, 10-11. Οι «ασπρόμαυρες» απάντησαν και πήραν τα... ηνία, κάνοντας σερί 2-0 από το 12-12, 14-12. Μην αφήνοντας εκμετάλλευτα τα δύο ματς-μπολ, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ με 15-13 πήραν τη νίκη, κάνοντας μία εξαιρετική ανατροπή, 3-2.

Τα σετ: 3-2 (24-26, 22-25, 25-9, 25-17, 15-13)