Ματσάρα το Μάιντζ-Σάλκε, έβγαλε διπλό μέσα στη «Μπάι Αρένα» η Κολωνία!

Πέτρος Χαριζακλής05 Μαΐου 2023

Ενα σπουδαίο διπλό, το τρίτο διαδοχικό στο πρωτάθλημα Γερμανίας, πέτυχε η Κολωνία κερδίζοντας με 2-1 τη Λεβερκούζεν στην «Μπάι Αρένα».

Μόλις στο 14' ο Σέλκε άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Αντλί στο 28ο λεπτό ισοφάρισε για τις «ασπιρίνες». Ο Σέλκε πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ στο 36ο λεπτό χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του.

Την ευκαιρία να πλησιάσει την 6η θέση έχασε η Μάιντζ , αφού ηττήθηκε με ανατροπή (2-3) από τη Σάλκε. Οι «βασιλικοί μπλε» έκαναν βήμα παραμονής με αυτό το τρίποντο αφού πλέον είναι στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 26' ο Μπάλτερ άνοιξε το σκορ για τη Σάλκε, με τον Μπαρέιρο (53') να ισοφαρίζει για τη Μάιντζ. Επτά λεπτά αργότερα η Σάλκε πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Κράους ενώ στο 70' ο Μάρτιν ισοφάρισε σε 2-2. Ο Μπάλτερ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη στη Σάλκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι,