Ματσάρα στο Μόναχο με νικήτρια την Μπάγερν!

Δημήτρης Καλαϊτζής30 Σεπτεμβρίου 2020

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πέντε γκολ, εναλλαγές στο σκορ και εκατέρωθεν ευκαιρίες, η Μπάγερν ήταν η μεγάλη νικήτρια, καθώς επικράτησε 3-2 της Μπορούσια Ντόρτμουντ στο Μόναχο και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Γερμανίας.

Η Μπάγερν Μονάχου άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς την αναμέτρηση, καθώς ευτύχησε να προηγηθεί με 2-0 χάρις τα τέρματα των Τολισό (18΄) και Μίλερ (32΄).

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους Βαυαρούς, αφού η Ντόρτμουντ απάντησε πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπραντ (39΄).

Και σα να μην έφτανε αυτό, οι Βεστφαλοί έφεραν το ματς στα ίσα με τον Χάαλαντ στο 55΄.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από την ισοφάριση και κατάφεραν να πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με τον Κίμιχ στο 82΄.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Φλικ πρόσθεσε μία ακόμα κούπα στην πλούσια τροπαιοθήκη της!