ΜΑΤΣΑΡΑ στο Λονδίνο και... κερδισμένη τη Σίτι

Metrosport Team02 Ιανουαρίου 2022

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η νέα χρονιά στην Πρέμιερ Λιγκ, αφού στο Λονδίνο και το «Στάμφορντ Μπριτζ» παρακολουθήσαμε ματσάρα μεταξύ της Τσέλσι και της Λίβερπουλ. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2-2, με τα γκολ τους να μπαίνουν όλα στο πρώτο ημίχρονο. Ετσι έχασαν και οι δύο την ευκαιρία να πλησιάσουν εκ νέου την Σίτι.

Η ομάδα του Κλοπ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τσαλόμπα στο 9', με τον Μανέ να βρίσκεται στο σωστό σημείο, να περνάει εν συνεχεία και τον Μεντί και να πλασάρει για το 0-1.

Ενα εκπληκτικό μισάωρο ήταν το πρώτο του παιχνιδιού για τη Λίβερπουλ στο Λονδίνο. Μετά το 0-1 του Μανέ, η ομάδα του Κλοπ πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 26ο λεπτό. Αυτή τη φορά σκόρερ ήταν ο Μο Σαλάχ, με ένα υπέροχο πλασέ από δύσκολη γωνία.

Ο Κόβασιτς στο 42΄έβαλε ξανά τους «Μπλε» στο παιχνίδι με τρομερό σουτ εκτός περιοχής, πριν ο Πούλισιτς ισοφαρίσει στο 45'+1' με υπέροχο σουτ.