Ματσάρα στη Βοστώνη, συνεχίζουν το σερί οι Θάντερ

Στέφανος Αβραμίδης14 Φεβρουαρίου 2020

Δύο παιχνίδια το βράδυ της Πέμπτης (13/2) για το ΝΒΑ πριν από τη διακοπή για το Σαββατοκύριακο του All Star Game στο Σικάγο.

Αγώνας διαφήμιση του μπάσκετ έγινε στη Βοστώνη όπου οι Σέλτικς «λύγισαν» τους Κλίπερς μετά από δύο παρατάσεις με 141-133.

Ο Τζέισον Τέιτουμ με 39 πόντους πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κελτών αλλά μεγάλη συμβολή στη νίκη είχε και ο Γκόρντον Χέιγουορντ. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε ένα μεγάλο τρίποντο, μια τάπα κι ένα κλέψιμο στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης παράτασης και συνολικά νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ. Αλλους 31 πόντους είχε ο Μάρκους Σμαρτ και 19 ο Κέμπα Ουόκερ μαζί με 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Για τους Κλίπερς πρώτος σκόρερ ο Ουίλιαμς με 35 πόντους (4/6 βολές, 11/24 δίποντα, 3/9 τρίποντα) και 8 ασίστ, «διπλός» ο Λέοναρντ 28 πόντους και 11 ριμπάουντ, όπως και ο Χάρελ με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, Αλλους 19 πόντους πρόσθεσε ο Σάμετ.

Στα του αγώνα, όπως μαρτυρά η εξέλιξή του, καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Μόρις ισοφάρισε σε 114-114 στα 46’’ και ο Ουόκερ αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Στην πρώτη παράταση έγινε μία φάση που σηκώνει πολλή συζήτηση. Με το σκορ στο 127-124, ο Ουίλιαμς ευστόχησε σε τρίποντο, κερδίζοντας και το φάουλ από τον Χέιγουορντ. Όμως οι διαιτητές θεώρησαν ότι το φάουλ έγινε πριν το σουτ και έτσι η μπάλα παίχθηκε από την πλάγια γραμμή.

Στην επίθεση που ακολούθησε ο Σάμετ ισοφάρισε με τρίποντο σε 127-127 και πήγε το ματς στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί ο Τέιτουμ ηγήθηκε των γηπεδούχων και με την τεράστια συμβολή του Χέιγουορντ στο φινάλε, οι Σέλτικς πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 141-133.

Πέρασαν από την Νέα Ορλεάνη οι Θάντερ

Την καλή τους φόρμα πιστοποίησαν οι Θάντερ και στη Νέα Ορλεάνη νικώντας τους Πέλικανς με 118-123. Η ομάδα της Οκλαχόμα έφτασε σε όγδοη σερί νίκη επίδοση-ρεκόρ για την ιστορία της.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 29 πόντους και ακλούθησαν ο Σρέντερ με 22 και ο Γκίλτζεους-Αλεξάντερ με 17 πόντους.

Για τους γηπεδούχους, ο Ζάιον Ουίλιαμσον είχε 32 πόντους (10/13 βολές, 11/18 δίποντα, 0/1 τρίποντα), ο Ρέντικ 24 πόντους, ο Μπολ 16 πόντους.