Ματσάρα στη Γερμανία, πήρε το ντέρμπι η Γκλάντμπαχ

Πέτρος Χαριζακλής22 Ιανουαρίου 2021

Μια σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Γκλάντμπαχ επί της Ντόρτμουντ για την 18η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Τα «πουλάρια» είχαν τρομερή αποτελεσματικότητα και κέρδισαν με 4-2 την έτερη Μπορούσια και ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά στο 11ο λεπτό ο αμυντικός Ελβέντι, αλλά ο Χάαλαντ δεν είχε σκοπό να αφήσει τόσο εύκολο το ματς να του φύγει από τα χέρια. Στο 22' ο Νορβηγός ισοφάρισε με άψογο πλασέ και στο 28' έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με γυριστό σουτ.

Στο 32' ο Ελβέντι ισοφάρισε για την Γκλάντμπαχ παίρνοντας το ριμπάουντ από την εκτέλεση φάουλ του Στιντλ και την απόκρουση του Μπούρκι.

Στο 49' η γηπεδούχος έκανε την ολική ανατροπή με ωραίο σουτ του Μπεντζεμπαϊνί ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τουράμ στο 78ο λεπτό με κεφαλιά, στην επιστροφή στην αγωνιστική δράση μετά από τιμωρία πέντε αγώνων.