Ματσάρα με νικήτρια τη Σίτι

Δημήτρης Καλαϊτζής13 Ιανουαρίου 2024

Επικό ματς στο ''Σεντ Τζέιμς Παρκ'' με νικήτρια τη Μάντσεστερ Σίτι. Η πρωταθλήτρια Αγγλίας καρδιοχτύπησε, αλλά χαμογέλασε στο τέλος, πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο διπλό κόντρα στη Νιούκαστλ (2-3).

Οι πολίτες άνοιξαν το σκορ με τον Σίλβα στο 26΄, όμως οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν ένα δίλεπτο ξέσπασμα στο πρώτο μέρος για να κάνουν την ολική ανατροπή. Αρχικά, ο Ίσακ ισοφάρισε σε 1-1 στο 35΄, για να έρθει δύο λεπτά μετά ο Γκόρντον να φέρει τούμπα το ματς.

Η Σίτι δεν πτοήθηκε και έφερε το ματς στα ίσα με τον Ντε Μπρόινε στο 74΄. Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός βρήκε δίχτυα στην επιστροφή του μετά από πέντε μήνες.

Ο Μπομπ αποδείχθηκε η χρυσή αλλαγή του Πεπ Γκουαρδιόλα, καθώς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 82ο λεπτό και εννιά λεπτά μετά σκόραρε και χάρισε ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.