Ματσάρα και πρόκριση στον τελικό για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Δημήτρης Καλαϊτζής12 Ιανουαρίου 2022

Της έχει πάρει τον αέρα. Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε για πέμπτη διαδοχική φορά την αιώνια αντίπαλο Μπαρτσελόνα-αυτή τη φορά με σκορ 3-2-και τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό του Supercopa, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπιλμπάο.

Στα του αγώνα, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Βινίσιους στο 26΄.

Η απάντηση των Καταλανών ήρθε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντε Γιονγκ.

Ο Μπενζεμά προειδοποίησε στο 69' με δοκάρι και τρία λεπτά αργότερα έκανε το 2-1, φτάνοντας τα 23 γκολ σε 26 παιχνίδια τη φετινή σεζόν και τα 11 κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Οι «μπλαουγκράνα» με κεφαλιά του Φατί ύστερα από σέντρα του Άλμπα και αδράνεια του Μιλιτάο έφεραν το ματς στα ίσα στο 83΄.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο, η Ρεάλ κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Βαλβέρδε στο 98΄.

Η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά και τρίτη σερί χρονιά η Μπαρτσελόνα αποκλείεται στα ημιτελικά, ενώ για τρίτη σερί χρονιά η Ρεάλ προκρίνεται στον τελικό

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν - Ντάνι Άλβες (78’ Νίκο), Αραούχο, Πικέ, Τζόρντι Άλμπα - Μπουσκέτς, Γκάβι (78’ Ντεπάι), Φ. Ντε Γιονγκ (46’ Πέδρι) - Φεράν Τόρες (46’ Αμπντέ - 110’ Ζουτγκλά), Λ. Ντε Γιονγκ (66’ Φατί), Ντεμπελέ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά - Καρβαχάλ (91’ Λούκας Βάθκεθ), Μιλιτάο, Νάτσο, Μεντί - Καζεμίρο, Κρόος, Μόντριτς (83’ Βαλβέρδε) - Ασένσιο (68’ Ροντρίγκο), Μπενζεμά, Βινίσιους Ζούνιορ (110’ λ. τρ. Καμαβινγκά).