ΜΑΤΣΑΡΑ δίχως νικητή στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», πρώτη απώλεια για τη Σίτι

Δημήτρης Καλαϊτζής21 Αυγούστου 2022

Στην πρώτη απώλεια βαθμών στο Πρωτάθλημα υπέπεσε η Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα ήρθε ισόπαλη 3-3 με τη Νιούκαστλ εκτός έδρας. Βέβαια, τα πράγματα θα μπορούσε να ήταν πολύ χειρότερα για τους πολίτες, αφού βρέθηκαν να χάνουν με 3-1 στο 54΄, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στις μαχητικές ''καρακάξες''.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η πρωταθλήτρια Αγγλίας άνοιξε το σκορ με τον Γκουντογάν στο 5΄.

Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε στο 28΄, με τον Αλμιρόν να φέρνει το ματς στα ίσα και στο 39΄ ο Γουίλσον έφερε τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό, η Νιούκαστλ πήρε αέρα δύο τερμάτων, χάρη στην απίθανη εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ.

Η Σίτι παρά το σοκ δεν τα παράτησε και αρχικά μείωσε σε 3-2 με τον Χάαλαντ στο 60΄ και τέσσερα λεπτά μετά ισοφάρισε σε 3-3 με τον Μπερνάρντο Σίλβα.

Στα εναπομείναντα λεπτά και παρά τις εκατέρωθεν φάσεις δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.